Gdynia o krok od znalezienia się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Pomnik historii, jakim jest modernistyczny układ urbanistyczny Śródmieścia, znalazł się na liście kandydackiej. W podobnej sytuacji są cztery inne miejsca w Polsce – Gdańsk, kanał Augustowski oraz pierwotne lasy bukowe Karpat i pienińska dolina Dunajca.
Teraz władze Gdyni mają przynajmniej 10 lat na dowiedzenie unikalnych wartości Śródmieścia Gdyni. – Jednak nie zamierzamy całej procedury tak bardzo rozciągać w czasie – deklaruje Marek Stępa, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. projektów strategicznych. – Teraz musimy zgromadzić ogromną dokumentację, dotyczącą nie tylko samej architektury, ale też samych uwarunkowań budowy miasta. To m.in. dokumentacja geologiczna, hydrologiczna czy topograficzna i wiele innych. To setki, jeśli nie tysiące różnych dokumentów, ale chcemy potraktować sprawę priorytetowo – dodaje Marek Stępa.
ROZPOCZĘŁO SIĘ 12 LAT TEMU
Proces wpisania Gdyni na listę światowego dziedzictwa UNESCO rozpoczął się tak naprawdę w 2007 roku. Wtedy to Śródmieście Gdyni uznano za zabytek. Kolejny krok miał miejsce przed czterema laty. Wówczas to, obejmujący powierzchnię 90 hektarów modernistyczny układ urbanistyczny centrum Gdyni wraz z 450 budynkami tam się znajdującymi, otrzymał status Pomnika Historii. A to z kolei otworzyło furtkę do znalezienia się Śródmieścia Gdyni na liście kandydackiej UNESCO.
1100 UNIKALNYCH MIEJSC
W tej chwili na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się ponad 1100 unikalnych miejsc na świecie, z czego 16 w Polsce. To m. in. Zamek w Malborku, Stare Miasta w Krakowie, Warszawie i Zamościu czy Kopalnia Soli w Wieliczce.
Marcin Lange/mkul