Uroczyste obchody 80. rocznicy zamordowania bohaterskich Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku odbyły się na Cmentarzu – Pomniku Bohaterów „Zaspa”. Przy Pomniku – mogile Obrońców Poczty Polskiej zostały złożone kwiaty.
„CORAZ TRUDNIEJ O PAMIĘĆ I SZACUNEK”
Prezes Poczty Polskiej przypomniał w liście, że poczta uczciła bohaterów wieloma rozmaitymi inicjatywami. Na początku września wprowadzony został do obiegu znaczek pocztowy poświęcony pocztowym bohaterom września 1939 roku. Dodatkowo, „by krąg pamięci o bohaterach objął cały kraj”, stworzono tablice dedykowane Obrońcom Poczty w Wolnym Mieście Gdańsku.
– Odsłaniając kolejne z nich, będziemy w stanie rozprzestrzeniać kult bohaterskich pocztowców – napisał Przemysław Sypniewski. – W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pamięć i szacunek dla historii Polski. Wszechobecna utrata podstawowych wartości przytłacza nas na każdym kroku. Oczywiste dla naszych przodków hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” zaczynają tracić na znaczeniu. Poczta Polska stoi na straży tych haseł i swoją działalnością chce przywrócić ich udział w codzienności każdego Polaka. To na tradycji naszych bohaterskich przodków powinniśmy budować teraźniejszość i przyszłość młodych pokoleń polskich patriotów.
10-LETNIA ERWINA – OBLANA BENZOLEM I PODPALONA
– Bilans strat po stronie polskiej, to 8 zabitych, w tym 2 w czasie poddawania się oraz 14 rannych w tym 4 śmiertelnie. Miejsce egzekucji obrońców Poczty Polskiej nie było znane aż do 28 sierpnia 1991 roku. Na zbiorowy grób natrafiono przypadkowo podczas prowadzenia prac ziemnych na pasie startowym na gdańskiej Zaspie. Po identyfikacji szczątków ofiar, zostały one złożone tutaj na cmentarzu w dniu 4 kwietnia 1992 roku w mogile specjalnie na ten cel wybudowanej staraniem Poczty Polskiej. Jesteśmy dumni, że w 1998 roku Rada Miasta Gdańska przyznała obrońcom Poczty Polskiej, łącznie 56 osobom, pośmiertne tytuły honorowych obywateli Miasta Gdańska. Wśród grobów, nad którymi dzisiaj stoimy, obok pocztowców, znajdziemy mogiłę Erwiny, najmłodszej ofiary ataku, jak również pierwszej ofiary dziecięcej II wojny światowej. Oblana przez Niemców benzolem i podpalona, przez kolejne siedem tygodniu umierała nieleczona w męczarniach. W jej śmierci kryła się zapowiedź całości zła, brutalności, okrucieństwa i zezwierzęcenia, które niosła w kolejnych latach II wojna światowa – przypomniał Piotr Grzelak.
PRZEDŚMIERTNE SŁOWA KORNELA MORAWIECKIEGO
– Dziś w Warszawie trwają uroczystości pogrzebowe marszałka Sejmu, marszałka seniora Kornela Morawieckiego. Wiemy, że jedne z ostatnich jego słów były następujące „Dbajcie o Polskę, o Polskę, która jest dobrem nas wszystkich. Nie jednego środowiska, drugiego, jednej partii politycznej, ale wszystkich Polaków. Dbajcie o zgodę” – tak przekazał jego syn. (…) Właśnie to dzisiaj realizujemy. Jesteśmy jako przedstawiciele różnych środowisk, dbając o Polskę, dbając o pamięć o tych, o których chcemy i musimy pamiętać. Ale dbamy również o to, żeby być wspólnie, bo ta śmierć jednoczy. Chciałem zwrócić się szczególnie do młodych ludzi, którzy mają trudniej niż osoby z mojego pokolenia. (…) Zwracam się do młodego pokolenia o uruchomienie wrażliwości, czytanie książek, których jest coraz więcej o przejście po tym cmentarzu, gdzie jest wiele nazwisk i nadanie tym nazwiskom indywidualnego miana – mówił Antoni Szymański, dodając, że prośba o pamięć padała z ust ocalałych w czasie II wojny światowej oraz polskich zesłańców wywożonych w głąb ZSRR.
MODLITWA I ZŁOŻENIE WIEŃCÓW
Po przemowach wspólną modlitwę poprowadził ksiądz Grzegorz Daroszewski z parafii pod wezwaniem św. Brygidy w Gdańsku. Następnie kwiaty przy pomniku-mogile Obrońców Poczty Polskiej złożyli przedstawiciele Koła Rodzin Pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku oraz pozostali uczestnicy uroczystości, w tym m.in.: posłanka na Sejm Ewa Lieder, posłanka na Sejm Małgorzata Chmiel, radni miasta, przedstawiciele Poczty Polskiej, środowisk kombatanckich, służb mundurowych, szkół, a także Konsulatu Generalnego Republiki Niemiec w Gdańsku.
Uroczystość zakończyło odegranie przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.