Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska imienia Brunona Zwarry rozpoczęło działalność. Ma ono przypominać trudną historię Polaków żyjących przed wojną w Gdańsku.
Jak tłumaczyła jedna z pomysłodawczyń powołania tego gremium, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, centrum powołano w tym roku w związku z obchodzeniem trzech ważnych dla Polski rocznic.
TRZY ROCZNICE
– To ważny rok 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów oraz 100. rocznicy urodzin Brunona Zwarry. Już od początku roku przygotowywaliśmy się do obchodów tych trzech rocznic i czuliśmy, że to jest odpowiedni moment, by w jednym miejscu zebrać ludzi, którzy zajmują się pamięcią o Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku – mówiła dziś podczas uroczystości w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz.
ZASŁUGUJĄ NA UPAMIĘTNIENIE
Profesor Cezary Obracht-Prondzyński, który wszedł w skład Rady Społecznej działającej przy centrum, podkreśla, że wielu Polaków żyjących w Wolnym Mieście Gdańsku zasługuje na upamiętnienie.
– W pierwszej kolejności powinniśmy myśleć o ludziach, którzy stracili życie w pierwszych dniach wojny i w kolejnych latach. Powinniśmy pamiętać o różnych grupach zawodowych takich jak księża czy nauczyciele. Jedną z pierwszych osób, które przychodzą mi na myśl, jest Władysław Pniewski. Cudowna osoba pochodząca z Wielkopolski, bardzo zasłużona dla szkół polskich. Ale myślę też o osobach, które nie przeżyły wojny w Wolnym Mieście, bo np. zdołały z niego wyjechać. Bardzo mało wiemy o księdzu Kamilu Kantaku, jednym z twórców Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki, wydawcy jednej z najważniejszych polskich gazet w okresie międzywojennym w Gdańsku – mówi prof. Obracht-Prondzyński.
Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska ma mieć funkcję doradczo-inicjującą upamiętnianie Polaków w różnych miejscach i formach.
Sylwester Pięta/pOr