Radio Gdańsk wspólnie z partnerami chce przypomnieć mieszkańcom Pomorza ofiarę osób represjonowanych w stanie wojennym i ich wkład w odzyskanie przez Polskę wolności. Oddamy głos bezpośrednim uczestnikom tamtych wydarzeń – zarówno na antenie, jak i w okolicznościowym bezpłatnym wydawnictwie. Ich wspomnienia będą emitowane od poniedziałku do piątku o godz. 12:20 i 19:50.
13 grudnia mija kolejna rocznica wprowadzenia w 1981 roku stanu wojennego. Dokonał tego komunistyczny reżim, rządzący wówczas Polską, ale nieakceptowany przez Polaków. Była to wojna wypowiedziana własnemu narodowi. Tysiące ludzi zostało uwięzionych, internowanych i wyrzuconych z pracy. Jednak ludzie „Solidarności” dalej walczyli w podziemiu, aż do roku 1989.
Codziennie, od poniedziałku do piątku, od 2 do 13 grudnia, na naszej antenie będzie można wysłuchać wyjątkowych rozmów ze świadkami historii – osobami represjonowanymi.
Oprócz tego powstanie wyjątkowa płyta z materiałami Radia Gdańsk, dotyczącymi stanu wojennego, bohaterów „Solidarności” i osób represjonowanych.
INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ: „NA ULICE WYJECHAŁY CZOŁGI”
„Stan wojenny został ogłoszony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Ci, którzy wówczas, w niedzielny poranek, czekali na emisję kultowego „Teleranka”, nie doczekali się. Wprowadzono godzinę milicyjną, na ulice wyjechały czołgi. Zablokowano połączenia telefoniczne, a żeby wyjechać z miasta do miasta, potrzebna była specjalna przepustka. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele.
Tej samej nocy, kiedy wprowadzono stan wojenny, w Sali BHP Stoczni Gdańskiej skończyła obrady Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Po ich zamknięciu milicja zatrzymała większość działaczy władz krajowych związku, w tym Andrzeja i Joannę Gwiazdów, Lecha Kaczyńskiego, Jacka Merkla, Arkadiusza Rybickiego, Lecha Sobieszka i Krzysztofa Wyszkowskiego, a także członków i pracowników Komisji Krajowej, Zarządu Regionu Gdańskiego, działaczy komisji zakładowych „S” oraz członków KOWzP, NZS i RMP.
O 2:45 wyprowadzono z domu Lecha Wałęsę, którego następnie przerzucono samolotem przez Warszawę do Arłamowa w Bieszczadach. W całym okresie stanu wojennego (do lipca 1983 r.) w województwie gdańskim, z powodów politycznych, przed sądami stanęło prawie sześćset osób. Być może to ich ofiara sprawiła, że w 1989 r. upadł mur berliński, a Związek Radziecki – owo „imperium zła”, jak mawiał Ronald Reagan – rozpadł się na kawałki?” – Instytut Pamięci Narodowej.
PREZES RADIA GDAŃSK: „BYŁA TO WOJNA WYPOWIEDZIANA WŁASNEMU NARODOWI”
– 13 grudnia mija kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Dokonał tego komunistyczny reżim, rządzący wówczas Polską, ale nieakceptowany przez Polaków. Była to wojna wypowiedziana własnemu narodowi. Jej celem było zdławienie wolnościowych i niepodległościowych aspiracji Polaków, wyrażonych przez powstanie i działalność ruchu „Solidarności”. Ta największa niezależna organizacja społeczna w całym bloku sowieckim została zdelegalizowana. Tysiące ludzi zostało uwięzionych, internowanych i wyrzuconych z pracy. Jednak ludzie „Solidarności” dalej walczyli w podziemiu, aż do roku 1989. Dzisiaj Radio Gdańsk dziękuje im za wolną i niepodległą Polskę – mówi Adam Chmielecki, prezes Zarządu Radia Gdańsk.
PREZES ENERGA SA: „STAN WOJENNY ZOSTAŁ UZNANY ZA ZBRODNIĘ KOMUNISTYCZNĄ”
– W wolnej Polsce wyrokiem sądu stan wojenny został uznany za zbrodnię komunistyczną. Członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zostali uznani za nielegalną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym. Stan wojenny został zniesiony w 1983 roku, jednak jego skutki obowiązywały aż do roku 1989. W tym czasie w Polsce zginęło ponad sto osób. Tysiące zostało rannych podczas niezależnych niepodległościowych manifestacji. Ofiarom stanu wojennego i osobom represjonowanym przez komunistyczny reżim z powodów politycznych należy się nasza cześć i pamięć. To im zawdzięczamy wolną i demokratyczną Polskę. Pamięć o ich bohaterstwie to część misji spółek Skarbu Państwa, takich jak Grupa Energa, która razem z partnerami z dumą zrealizowała ten projekt – tłumaczy Grzegorz Ksepko, p.o. prezesa Energa SA.
WYJĄTKOWE WSPOMNIENIA
Na wyjątkowe wspomnienia zapraszamy codziennie o godz. 12:20 i 19:50. Poniżej osoby, z którymi rozmów będzie można wysłuchać na antenie Radia Gdańsk:
2.12 Andrzej Michałowski:
3.12 Marek Czachor:
4.12 Andrzej Osipów
5.12 Barbara Hejcz
6.12 Anna Kołakowska
9.12 Czesław Nowak
10.12 Wojciech Milewski
11.12 Izabela Lipniewicz
12.12 Stanisław Fudakowski
13.12 Ewa Kubasiewicz-Houée
– Energa
– Instytut Pamięci Narodowej
– Region Gdański NSZZ Solidarność
– Stowarzyszenie Godność
– Pomorska Wojewódzka Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych