Mury pną się do góry, a na ich zwieńczeniu zawisła wiecha. Budynek A Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku jest już w stanie surowym zamkniętym. W połowie przyszłego roku nowa część szpitala będzie dostępna dla pacjentów. Inwestycję realizuje Gdański Uniwersytet Medyczny.
– To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, którzy, mam nadzieję, za nieco ponad rok pojawią się już w naszym nowym szpitalu. Dotyczy to także naszych studentów, którzy będą mogli kształcić się w lepszych warunkach. Również pracownicy zyskają lepsze i ładniejsze miejsce pracy, wyposażone w nowoczesny sprzęt – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.
CZAS NA NAJTRUDNIEJSZY ETAP
Budowa przebiega bez przeszkód, choć teren inwestycji jest wymagający ze względu na działający w sąsiedztwie szpital.
– Przed nami najtrudniejszy etap. Rozpoczynamy prace wykończeniowo-instalacyjne. W każdej z tych ścian jest bardzo dużo instalacji tradycyjnych: od wodno-kanalizacyjnych, przez medyczne tlen czy azot, aż po nisko prądowe w stylu telewizja. Wstawienie w ściany około dziewięciu instalacji na jedno pomieszczenie to naprawdę dla nas duże wyzwanie – przyznaje Wojciech Bartoszuk, kierownik budowy.
SZEROKI ZAKRES PRAC
Przez cały 2020 r. będą trwały prace przy elewacji budynku oraz w jego wnętrzu. Do wykonania wciąż są ścianki działowe i posadzki. Jeśli wszystko uda się zakończyć terminowo, czyli w pierwszym kwartale 2021 roku, uczelnia przekaże budynek Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu do zasiedlenia.
W nowej lokalizacji swoją siedzibę będą miały: Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwowych, Kliniczne Centrum Kardiologii z zespołem pracowni elektrofizjologicznych i kardiologii interwencyjnej, Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych, Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Tkanki Łącznej, Klinika Neurologii Dorosłych, Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych i Klinika Geriatrii.
Jednostki kliniczne będą dysponowały bazą liczącą 270 łóżek.
JEDNE Z NAJNOWOCZEŚNIEJSZYCH W EUROPIE
Połączone budynki Centrum Medycyny Inwazyjnej i Nieinwazyjnej są jedną z najnowocześniejszych placówek medycznych w Europie. Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to kompleks budynków A, B, C, połączonych trzema łącznikami z Centrum Medycyny Inwazyjnej, oraz budynku D zlokalizowanego w miejscu dawnego budynku 18.
Budowa CMN została podzielona dwa etapy. Realizacja pierwszego przypadła na lata 2015-2018 i objęła budynki B, C i D. Drugi etap objął realizację budynku A, który jest realizowany od 2018 roku.
Aleksandra Nietopiel/mkul