Będzie obejmowała 13 tysięcy osób z województwa pomorskiego, którzy stawią się przed jedną z 22 powiatowych komisji lekarskich. 3 lutego rozpoczyna się coroczna kwalifikacja wojskowa.
– Wizyta przed komisją składa się z kilku etapów – tłumaczy podpułkownik Paweł Górski z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku. – Przede wszystkim jest to sprawdzenie tożsamości, a następnie przeprowadzenie badania lekarskiego i ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej. Następuje też wstępne przeznaczenie do poszczególnych rodzajów powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej – dodaje.
OBOWIĄZEK KAŻDEGO WEZWANEGO
Większość kandydatów o obowiązku stawienia się przed komisją informowana jest drogą listowną. Jak przypomina podpułkownik, choroba lub inne obowiązki w podanym w wezwaniu terminie, nie zwalniają z kwalifikacji. – Kwalifikacja jest obowiązkowa, dlatego wezwana osoba powinna stawić się przed komisją. Oczywiście może dojść do takiej sytuacji, że osoba nie może się stawić w wyznaczonym terminie. Trzeba jednak wtedy dostarczyć informację o powodzie niestawienia się i stanąć przed komisją w innym terminie.
Wezwany w ramach kwalifikacji powinien zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, dokumentację medyczną, w tym wyniki badań z ostatnich 12 miesięcy, aktualną fotografię o wymiarach 3×4 cm i dokumenty potwierdzające wykształcenie.
KTO MUSI SIĘ STAWIĆ?
Do kwalifikacji w tym roku wzywani są głównie mężczyźni urodzeni w 2001 roku oraz mężczyźni urodzeni w latach 1999-2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Tegoroczny nabór potrwa do 30 kwietnia.
Dominika Raszkiewicz