Jak zrobić dobre, ostre zdjęcie nieba? To wydaje dość trudne. Ile to razy kierowaliście swój aparat np. w stronę Księżyca i wychodziła wam jasna kula, bez szczegółów powierzchni. Podobno jest wiele osób, które potrafią zrobić doskonałe zdjęcia, a takie takie fotografie dają ogromną satysfakcję. Dla nich jest konkurs AstroCamera.
Hevelianum już po raz ósmy zaprasza amatorów fotografowania kosmosu do udziału w konkursie AstroCamera. – AstroCamera, to marka sama w sobie, napływają do nas prace z prawie wszystkich kontynentów – mówi Radiu Gdańsk koordynatorka wydarzenia Magda Maszewska.
Magda Maszewska. Fot.Joanna Tabor
Posłuchaj rozmowy z Magdą Maszewską:
Właśnie rozpoczęło się przyjmowanie prac do tegorocznej edycji konkursu. Przewidziano trzy kategorie zdjęć: astro-krajobraz, obiekty Układu Słonecznego i fotografie głębokiego nieba. Prace można składać do końca kwietnia. Ogłoszenie wyników przewidziano pod koniec maja. Wydarzeniu patronuje Radio Gdańsk.
TU ZNAJDZIESZ LINK DO STRONY KONKURSU >>> KLIKNIJ
W audycji Włodka Raszkiewicza „Pomysłowy Włodzimierz” rozmawialiśmy o konkursie i gościliśmy Kamila Fiedosiuka z grupy AstroPomorze. Kamil zaczął zajmować się astrofotografią zaledwie 1,5 roku temu. Trzeba przyznać, że w dość krótkim czasie doszedł do mocno imponujących wyników. Opowiadał nam o godzinach spędzonych w nocy na naświetlaniu, a potem na obróbce zdjęć. Jeden „portret” obiektu kosmicznego to zwykle dziesiątki nałożonych na siebie obrazów.
Od lewej Kamil Fiedosiuk i Włodek Raszkiewicz. Fot.RG
Posłuchaj rozmowy z Kamilem Fiedosiukiem:
Poniżej trzy przykładowe zdjęcia Kamila Fiedosiuka.
To zdjęcie zrobione z balkonu. Powiększenie jednego z obszarów Księżyca, Fotografia obejmuje 1/35 całej tarczy satelity. Częściowo ukryty w cieniu krater z prawej to Petavius. Ma średnicę 177 km i głębokość 3,4 km. Szczyty wewnątrz krateru wznoszą się na ok 1,7 km. Fot:Kamil Fiedosiuk.
Fragment Mgławicy Ameryka Północna (na dole) i Mgławicy Pelikan, w gwiazdozbiorze Łabędzia. Pomiędzy nimi jest zdecydowanie mniej gwiazd, ponieważ przysłania je ciemna mgławica LDN 935. Łączny czas naświetlania to 3h 15 min. Napisał o tym zdjęciu Kamil Fiedosiuk.
Czas naświetlania tego zdjęcia to 1 godzina. Kamil nazywa je testowym, to była próba nowego sprzętu. M42- Wielka Mgławica w Orionie, której jasna część jest widoczna gołym okiem, nawet z podmiejskiego nieba. Mgławica oddalona jest o ok. 1340 lat świetlnych od nas. M42 zajmuje na niebie powierzchnię ok. 4 razy większą niż Księżyc w pełni. Fot.Kamil Fiedosiuk.