Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Elektryczne auta wkrótce przy trójmiejskich stacjach kolejowych. PKP chce rozwiązać „problem ostatniej mili podróży”

2 lutego 2020 07:52
w Wiadomości
A A

Do końca pierwszego kwartału tego roku na stacjach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni będzie można wypożyczyć samochód elektryczny – deklarują kolejarze. To efekt wdrażanego w całym kraju programu PKP Mobility. – Pilotaż projektu, który ma rozwiązać problem ostatniej mili podróży, rozpocznie się właśnie w Trójmieście – tłumaczy Michał Stilger, rzecznik PKP SA.

Jak mówi, samochody oferowane w ramach nowej usługi będzie można wypożyczyć zarówno w systemie minutowym, jak i dobowym, rezerwując je przy zakupie biletu kolejowego w systemie BILKOM. Usługa car-sharingu będzie realizowana we współpracy z jednym z partnerów mających już doświadczenie w tego rodzaju działalności. 29 stycznia, podczas organizowanego przez Grupę PKP II Kongresie Rozwoju Kolei, zaprezentowane zostały dwa modele samochodów elektrycznych dostarczone przez firmę Easyshare – BMW i3 i Nissan Leaf.

„LEPIEJ WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ DWORCÓW”

Jak podkreślają kolejarze, pierwszym elementem programu rozwoju elektromobilności była budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie w całym kraju zbudowanych zostało dziewięć punktów z ładowarkami do samochodów. Kolejne kroki to uruchomienie usług car-sharingu, czyli współdzielenia samochodów oraz bike-sharingu.

– Tego typu działania pozwalają PKP S.A. aktywnie uczestniczyć w rozwoju elektromobilności w Polsce. Dodatkowe usługi umożliwiają także jeszcze lepiej wykorzystywać potencjał dworców kolejowych – obiektów położonych w centrach miast, w dobrze skomunikowanych lokalizacjach. Oczywiście dworce widzimy również w roli istotnych elementów węzłów przesiadkowych integrujących różne rodzaje transportu zbiorowego i indywidualnego – podkreśla Stilger.

HEL NA MAJÓWKĘ

Tymczasem w ciągu majówki pilotażowy projekt z udziałem rowerów na prąd rozpocznie się na stacjach w Helu i Władysławowie. Jak mówi Jerzy Szmit z PKP Telkol, wybór oddalonych od siebie o 35 kilometrów miejsc, z uwagi na ruch turystyczny nie był przypadkowy. Do dyspozycji podróżnych na tym odcinku będzie 20 rowerów.

– Po pierwsze chcemy sprawdzić, na ile te stacje będą mogły wypełnić swoje funkcje obsługi rowerów elektrycznych – ładowania i prostego serwisu. Chcemy też, aby można było zasilać inny sprzęt elektroniczny. Na pewno chcemy również sprawdzić, czy jest możliwość ładowania baterii przez fotowoltaikę, co byłoby przyjaznym środowisku rozwiązaniem – opisuje Jerzy Szmit.

Jak dodają kolejarze, testowane będą między innymi przezroczyste panele fotowoltaiczne.
 

Sebastian Kwiatkowski

Tagi: PKPsamochód

REKLAMA

NAJNOWSZE

Dziennikarka Anna Rębas z Radia Gdańsk trzyma mikrofon i nagrywa wywiad z dwojgiem ekspertów w korytarzu Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych (GAMNS)
Trójmiasto

„Szkoła Zdrowia” i debata o geriatrii. Ponad 200 gdańskich seniorów spotkało się w GAMNS

Ponad 200 osób należących do gdańskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego...

Piotr Puchalski
24 czerwca 2026 - 20:29
Gdańsk, spotkanie "Kobiet Odbudowujących Ukrainę". Podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności Odpornych Społeczności. Nz. m. in. Karolina Mzyk-Callias
Trójmiasto

Koalicja Solidarności Odpornych Społeczności. Ważna deklaracja podpisana w Gdańsku

W Gdańsku podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 19:45
Burmistrz Malborka Marek Charzewski (fot. Radio Gdańsk/Mateusz Czerwiński)
Powiśle

Burmistrz Malborka bez wotum zaufania i absolutorium. To trzeci rok z rzędu

Burmistrz Malborka Marek Charzewski trzeci rok z rzędu...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 19:05

ZOBACZ TAKŻE

(fot. Radio Gdańsk/Pola Malańska)
Wiadomości

Kolej wróci na dawne linie Pomorza. „Będziemy pierwszym województwem w Polsce…”

2026-06-08
Akcja gaśnicza strażaków trwała kilka godzin (fot. Piotr Sikora)
Kaszuby

Podpalili samochód, w ogniu stanął też budynek. Policjanci z Lęborka poszukują podpalaczy

2026-05-18
Samochód płonął tuż pod oknami kamienicy (fot. Piotr Sikora)
Kaszuby

Pożar samochodu pod oknami kamienicy w Lęborku. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia

2026-05-17
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.