Kim był rybak, który pływał z generałem Józefem Hallerem po Bałtyku 11 lutego 1920 roku? W którym miejscu słynny kuter Gwiazda Morza czekał na generała? Nasza reporterka Anna Rębas szukała potomków dawnych rybaków, którzy brali udział w pamiętnych zaślubinach Polski z morzem. O rezultatach jej poszukiwań usłyszymy na naszej antenie w reportażu „Wesele nad Bałtykiem” w poniedziałek o 21:05.
100 lat temu dzisiejsze Władysławowo, wtedy Wielką Wieś, odwiedził generał Józef Haller i wypłynął w rejs kutrem Seestern (Gwiazda Morza) na otwarte morze. Szyprem kutra był rybak Jakub Myślisz. Anna Rębas odwiedziła jego wnuczkę Romualdę Białkowską i wracamy do tych wydarzeń. – Kuter mojego dziadka stacjonował w Helu – opowiada bohaterka reportażu Anny Rębas.
– Nie znałam go – o tej historii opowiadał mi mój ojciec. Jakub Myślisz był rybakiem i społecznikiem. Jestem dumna, że miałam takiego dziadka. To on w imieniu rybaków przekazywał Hallerowi pieczę nad polskim morzem. Zanim kupił swój kuter od Niemców, przez kilka lat pracował w Ameryce. Za ocean wygnała go trudna sytuacja finansowa. Wrócił do Polski przed zaślubinami. Tu żył potem i pracował. W pierwszym rejsie pod biało-czerwoną banderą uczestniczyli rybacy z Jastarni, Kuźnicy, Chłapowa – opowiada Białkowska. Dzień po puckich uroczystościach zawsze 11 lutego Władysławowo przypomina te wydarzenia.
SŁYNNE ZAŚLUBINY
Dzień przed historycznym rejsem, z którego generał Haller wrócił oczarowany Bałtykiem i polskim wybrzeżem, odbyły się słynne zaślubiny. Generał wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim i nową administracją Województwa Pomorskiego przybył do Pucka. Przed przyjazdem w Gdańsku odbyło się spotkanie z Polonią Gdańską, która ofiarowała Hallerowi dwa platynowe pierścienie, sfinansowane były przez polskich gdańszczan, m.in rodzinę Leszczyńskich i Raciniewskich.
„IDZIEMY NAD POLSKIE MORZE”
My odwiedziliśmy pucką farę i rynek, gdzie zaplanowano uroczystości odsłonięcia tablicy kaszubskiego samorządowca Antoniego Miotka. – Opowiadamy o tej historii sprzed stu lat na naszej wystawie w Pucku pt. „Idziemy nad polskie morze” – mówi dyrektor M. Kuklik. Te słowa rozpoczynają rozkaz gen. Hallera w przeddzień wyjazdu do Pucka. Opowiada o pierwszym słupku zaślubinowym, który został przekazany do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, ale zaginął po wojnie. Jego replika także została zniszczona. Trzecia wersja słupka stoi dziś na terenie prywatnym puckich zakładów Amex. To właśnie tam 10 lutego 1920 r. odbywały się zaślubiny.
Powstało też sporo akwareli i rysunków zaślubinowych, które zobaczymy na wystawie w puckim muzeum. Główny obraz namalował Julian Fałat, uczestnik uroczystości przed 100 laty. To dzieło pokazane zostanie w Narodowym Muzeum Morskim podczas wystawy otwieranej już 9 lutego. W reportażu odwiedzamy też słynną Hallerówkę we Władysławowie, willę generała Hallera wybudowaną dla niego w 1924 roku. Od jego nazwiska we Władysławowie nawet jedną z dzielnic nazwano Hallerowo.