Gdynia laureatem konkursu Innowacyjny Samorząd 2020. Wśród dużych miast zwyciężyła projektem Gdyński Ogród Deszczowy. Pozwala on uzyskać mieszkańcom dotacje na zakup urządzeń do tak zwanej małej retencji wody deszczowej.
Nagrody, które wręczono w Warszawie, trafiły do samorządów terytorialnych, które wdrażają nowatorskie rozwiązania w oparciu o nowoczesne technologie.
„BY MIASTO WYGLĄDAŁO PIĘKNIEJ”
– Tu chodzi nie tylko o to, by z deszczówką działo się coś pożytecznego, ale również o to, by angażować naszych mieszkańców i sprawiać, by miasto wyglądało piękniej – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – Jesteśmy świadomi katastrofy klimatycznej, która zagląda w oczy wszystkim samorządom. Szukamy zatem rozwiązań ekologicznych. Gdyński Ogród Deszczowy niewątpliwie do takich należy. Projekt ma też bardzo praktyczny wymiar, bo rzeczywiście pomaga w retencji wody – dodaje.
304 ZGŁOSZENIA
Do konkursu wpłynęły 304 zgłoszenia od 181 samorządów. Organizatorem konkursu był Serwis Samorządowy PAP. Jak powiedział redaktor naczelny serwisu Jacek Pochłopień, nadesłane projekty dotyczyły dziedzin takich jak komunikacja, transport, ekologia, pozyskiwanie energii, a także edukacja i sfera społeczna. – Liczyła się przede wszystkim jakość pomysłu, nowatorstwo, a także to, czy dany projekt rozwiązuje istotne problemy, którymi w tej chwili żyją samorządowcy. Chodzi między innymi o demografię, sprawy społeczne czy brak wody. Tych problemów jest bardzo dużo, a najbliżej tych problemów są właśnie samorządy. Kapituła, która oceniała projekty, chciała wybrać pomysły, które warto pokazywać i promować, by stały się one inspiracją dla innych – zaznaczył.
Główne nagrody w konkursie zdobyły: Gdynia, Ciechanów, Grodzisk Mazowiecki, Klembów i Powiat Toruński. Wyróżnienia trafiły między innymi do Katowic, Tarnowa, Miedzichowa i Brześcia Kujawskiego.
IAR/pOr