Pod adresem edukacja.ipn.gov.pl IPN uruchomił portal edukacyjny dla nauczycieli i uczniów pracujących zdalnie oraz stacjonarnie, a także dla miłośników historii – informuje instytut. Na stronie zaprezentowano zestaw materiałów i szkoleń.
Portal przedstawił w czwartek w południe prezes IPN Jarosław Szarek. Transmisję wydarzenia zaplanowano w mediach społecznościowych Instytutu.
– Dorobek edukacyjny z 20 lat funkcjonowania Instytutu Pamięci Narodowej jest bardzo bogaty w materiały, wystawy oraz projekty skierowane do szerokiego grona odbiorców. Uporządkowaliśmy tę wiedzę w sposób, który ułatwi pracę nauczycielom, a młodzież zachęci do udziału w działalności IPN nie tylko tradycyjnej, ale także wirtualnej – poinformował w środę rzecznik IPN Adam Stefan Lewandowski.
SZKOLENIA I WARSZTATY
Dodał, że na stronie edukacyjnej IPN zaprezentowany zostanie zestaw materiałów i szkoleń, przeznaczonych tylko dla nauczycieli: teki edukacyjne, wystawy elementarne, warsztaty historyczne, infografiki oraz portale tematyczne – jak zaznaczył rzecznik – „bogate w dodatkowe materiały”. Od czwartku – zapewnił – łatwo dostępne stają się również „regulaminy, aktualności, wyniki konkursów, harmonogramy”, przeznaczone głównie dla nauczycieli.
– Przedstawiamy także program polonijny, który w ostatnich latach został bardzo mocno rozbudowany – dodał Lewandowski. Przypomniał, że w zagranicznych „Przystankach Historia” na całym świecie przedstawiane są osiągnięcia naukowe i edukacyjne IPN.
INSPIRACJA DLA POLONII
– Inspirujemy polskie szkoły za granicą oraz Polonię do działań w różnych akcjach edukacyjnych. Naszą ofertę kierujemy do odbiorców zagranicznych, tłumacząc wiele materiałów na różne języki. Filmy, jakie tworzymy, oraz notacje ze świadkami historii mogą być doskonałym materiałem uzupełniającym lekcje – dodał.
ZAMKNIĘCIE SZKÓŁ
W związku z epidemią koronawirusa wszystkie placówki oświatowe w kraju są zamknięte – nie odbywają się w nich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Od środy – zgodnie z rozporządzeniem szefa MEN – szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Wcześniej MEN tylko zalecało, by nauczyciele prowadzili nauczanie online. Zawieszenie zajęć dotyczy też uczelni.
PAP/ako