Słowiński Park Narodowy od 20 kwietnia jest znów otwarty. Dyrekcja informuje, że można wejść na jego teren, przejść się lub przejechać rowerem. Wiele urządzeń i obiektów nadal nie zostało jednak udostępnionych odwiedzającym.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od poniedziałku 20 kwietnia zniesione zostają zakazy korzystania z parków, zieleńców, promenad, bulwarów, a także z plaż. Oznacza to, że można też wejść do Słowińskiego Parku Narodowego. Dyrektor parku Marek Sobocki zastrzega jednak, że to złagodzenie zakazu polega dosłownie na wejściu do parku.
– Odwiedzający mogą skorzystać z jego uroków, przejść się po nim, przejechać rowerem. Natomiast szereg różnych urządzeń, obiektów położonych w parku pozostaje zamkniętych. Nie możemy ich udostępnić ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia między innymi nakaz zachowania dystansu między osobami poruszającymi się. Są obostrzenia dotyczące zgromadzeń czy funkcjonowania hoteli – powiedział Sobocki.
NIEDOSTĘPNE ATRAKCJE
Obiekty, które pozostają zamknięte, to między innymi Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie i jego filie w Rowach i w Rąbce. Niedostępne są także wieża widokowa Rowokół i latarnia morska w Czołpinie. Zarówno wieża, jak i latarnia otwierane były dotychczas z początkiem maja. Jeśli do tego czasu nie zostanie wprowadzony kolejny etap łagodzenia obostrzeń, to i one pozostaną zamknięte dla odwiedzających park.
Sobocki poinformował, że wejście do Słowińskiego Parku Narodowego jest bezpłatne. Płatny jest jedynie wstęp do obiektów, ale w związku z tym, że są one zamknięte, kasa jest nieczynna.
AKTUALNE ZASADY
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od 20 kwietnia złagodzone zostały również niektóre rygory w przemieszczaniu się. Osoby małoletnie powyżej 13 lat mogą przemieszczać się samodzielnie, bez towarzystwa osób dorosłych. Nadal obowiązuje zakaz korzystania z placów zabaw i ogródków jordanowskich. Miejsca te pozostają zamknięte i zagrodzone taśmą.
Do odwołania obowiązuje nakaz zakrywania w miejscach publicznych ust i nosa przy pomocy chustek, szalików, masek lub maseczek. Należy również zachować minimalnie dwumetrowy odstęp od innych osób. Nakaz zakrywania ust i nosa nie obowiązuje w lesie.
PAP/am/tko