Sopot potrzebuje wsparcia od rządu w zakupie specjalistycznego Sprzętu. Jak mówi prezydent miasta Jacek Karnowski, potrzebne są m.in. trudno dostępne kombinezony ochronne oraz maski z filtrami. O pomoc w ich pozyskaniu prezydent zwrócił się do wojewody. Samorządowiec liczy na doposażenie pracowników pogotowia ratunkowego, hospicjów oraz Pomorskiego Centrum Reumatologicznego. Podkreśla, że jest to kluczowe dla bezpieczeństwa personelu medycznego, a przez to także dla najbardziej zagrożonych, chorych i starszych osób.
„REZERWA NA DWA, TRZY DNI, CZASEM JEDEN”
– Praktycznie taki sprzęt specjalistyczny, jak kombinezony ochrony biologicznej i maski ochronne z filtrem typu FFP2 i FFP3, jest nie do dostania, dlatego pan wojewoda stara się o nie z zasobów państwowych i przesyła nam to, co może. To jednak niewystarczające, jest to taką rezerwą na dwa, trzy dni, a czasem jeden. Ten sprzęt jest bardzo potrzebny i dobrze by było, żeby minister skarbu państwa zajął się jego dostarczeniem – mówi Jacek Karnowski.
Dodaje, że miasto na bieżąco kupuje sprzęt dla pracowników medycznych, przedstawicieli służb mundurowych i potrzebujących mieszkańców, a dodatkowo prosi o wsparcie darczyńców, jednak „potrzeby są olbrzymie”.
„WOJEWODA ROBI, CO MOŻE, ALE POTRZEBNA JEST POMOC”
Prezydent przypomniał także, że samorządowcy oraz przedstawiciele służb co czwartek dobywają telekonferencję, a współpraca pomiędzy marszałkiem województwa, wojewodą układa się dobrze.
– W konferencjach biorą udział wszyscy starostowie i prezydenci miast, jest tam także szef Sanepidu. Są to bardzo merytoryczne spotkania, które trwają dwie godziny. Gównie rozmawiamy właśnie o brakach sprzętowych. Pomimo, że pan wojewoda robi, co może, no to on nie sprowadzi tego sprzętu, tym musi zająć się minister. W ostatni czwartek znów poruszaliśmy temat sprzętu, testów dla Domów Pomocy Społecznej. Muszę przyznać, że współpraca jest bardzo dobra – mówi Jacek Karnowski.
NIEKOŃCZĄCE SIĘ ZAKUPY
Miasto przypomina, że oprócz bieżącego wsparcia służb i pracowników socjalnych (zakupu maseczek, przyłbic, kombinezonów, płynów do odkażania itd.), kupiło 250 testów dla pracowników medycznych (przetestowani zostali: wszyscy pracownicy DPS, ratownicy pogotowia, pracownicy PCR Oddziału Geriatrycznego oraz Hospicjum stacjonarnego Caritas), respirator dla oddziału geriatrii PCR miasto oraz przekazało 160 tys. zł na rzecz pogotowia ratunkowego i centrum reumatologicznego.
Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl