Rozpoczyna się remont ścieżki rowerowej z Gnieżdżewa do Radoszewa w gminie Puck. W związku z pracami trasa będzie zamknięta od poniedziałku do końca czerwca.
Remontowany odcinek to fragment trasy rowerowej ze Swarzewa do Krokowej, która wiedzie szlakiem dawnej linii kolejowej. W ramach inwestycji ścieżka zyska nową nawierzchnię. Pojawią się też nowe miejsca postojowe. Powstanie też skrzyżowanie ul. Królewskiej w Łebczu z ul. Pucką. Prace potrwają do końca czerwca.
Koniec darmowego parkowania w Pucku. W mieście – po dwóch miesiącach – na nowo zaczyna działać płatna strefa. Pobór opłat z powodu epidemii był zawieszony od 30 marca.
Kierowcy za pierwszą godzinę postoju w Pucku zapłacą 2 złote. Opłaty są pobierane od poniedziałku do piątku między 9:00 a 17:00.
Wchodzą do piwnic, „przejmują” kocie budki albo niszczą ogródki. Gdynia zmaga się z plagą borsuków, wychodzących z lasów w poszukiwaniu jedzenia. Strażnicy miejscy niemal codziennie otrzymują zgłoszenia o buszujących w mieście zwierzętach.
Jak podkreśla rzecznik gdyńskiej straży miejskiej, borsuki mogą być niebezpieczne dla ludzi. – Borsuk może wyglądać jak duży chomik: sympatyczny, futrzasty zwierzak, ale ma też ostre zęby i pazury, co czyni go niebezpiecznym dla ludzi – tłumaczy Leonard Wawrzyniak. – Jeśli widzimy gdzieś borsuka, najlepiej nie robić nic samemu, ale zadzwonić do nas – dodaje.
Najwięcej borsuków spotkać można na Dąbrowie, Wiczlinie oraz Demptowie.
Ul. Hallera we Władysławowie już po przebudowie. Inwestycja kosztowała ponad 4,5 mln złotych. Sama jezdnia ulicy, łączącej dworzec PKP z urzędem miasta, się nie zmieniła, ale zmieniło się wszystko wokół – powstały nowe chodniki, mała architektura, nasadzenia oraz wybudowano fontannę.
– Zmiany objęły powierzchnię 15 tys. metrów kwadratowych, z czego aż 70 procent to tereny zielone – mówi wiceburmistrz Władysławowa Kamil Pach. – Zawsze wiedzieliśmy, że ul. Hallera musi być przestrzenią estetyczną, bezpieczną i prestiżową. I taką chcemy ją uczynić – dodaje.
W ramach inwestycji odnowiono też tereny zielone i uzupełniono nasadzenia za Domem Rybaka we Władysławowie, przy estradzie letniej.
Od poniedziałku zamknięte jest rondo Armii Krajowej w Rumi. Tym samym, nieprzejezdne stały się ulice Ceynowy oraz Żwirki i Wigury. Objazd jest możliwy ul. Starowiejską Utrudnienia potrwają do końca maja.
Zmiany są związane z przebudową ul. Żwirki i Wigury w Rumi. Prace ruszyły z początkiem marca i potrwają do sierpnia. Wymieniona zostanie nawierzchnia drogi i krawężniki.
W okolicach pomnika Armii Krajowej pojawią się też bariery oddzielające rowerzystów od pieszych. Koszt prac to ok. 2 mln złotych.
Piotr Lessnau/tgr