Ograniczenie koszenia traw, zakładanie łąk kwietnych, gromadzenie deszczówki – to działania gdańskiego samorządu związane z utrzymaniem zieleni, mające chronić zasoby wodne i zmniejszać skutki długotrwałych okresów bez deszczu. Władze Gdańska szukają ekologicznych rozwiązań, aby zminimalizować ewentualne skutki suszy w mieście. – Rośliny łąkowe mają dłuższy i bardziej rozwinięty system korzeniowy niż trawa. Dzięki temu podczas deszczy, nawet tych bardzo ulewnych, absorbują dużo więcej wody, którą wykorzystują w okresach bezdeszczowych – wyjaśnia prezes spółki Gdańskie Wody Ryszard Gajewski.
NOWE ŁĄKI
Jak poinformowała rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan, w ostatnich dniach w Gdańsku powstały nowe łąki kwietne. Utworzono je w pasie rozdziału od ronda przy ul. Wileńskiej do ul. Piecewskiej, na polanie w Parku Reagana w pobliżu ul. Piastowskiej oraz w rejonie przejścia przez torowisko przy ul. Gościnnej. Łąki kwietne, oprócz często ciekawych walorów wizualnych, wzbogacają ekosystem, będąc miejscem o szerokiej bioróżnorodności. Przyczyniają się one również do zwiększenia poziomu tlenu w miastach oraz wilgotności powietrza.
Łączna powierzchnia łąk kwietnych w Gdańsku wynosi 7,5 tys. metrów kwadratowych. Koszt założenia 1 tys. mkw takiej łąki wynosi 60 tys. zł. – Koszt ten można porównać do kosztu założenia trawnika, ale utrzymanie łąki kwietnej jest tańsze – wyjaśniła.
MNIEJ KOSZENIA
Miasto ograniczy też koszenie traw. W większości miejsc będą one przycinane tylko raz lub dwa razy w roku. Trawniki w parkach i na zieleńcach koszone będą w zależności od warunków atmosferycznych oraz ich lokalizacji. – Trawę będziemy kosić tylko tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo ruchu drogowego. Z tego względu skracane będą trawniki w pasach drogowych w rejonie skrzyżowań, na rondach oraz w pasie rozdziału między jezdniami, chodnikami, drogami rowerowymi, schodami. Trzy lub cztery razy w roku koszone będą trawniki znajdujące się na Głównym i Starym Mieście. Regularnie przycinane będą trawy w zabytkowych parkach m.in. w Parku Oliwskim, Oruńskim, Kuźniczki oraz w Parku Jasień – poinformowała rzeczniczka GZDiZ.
MIASTO APELUJE – NIE MARNUJMY WODY
Władze miasta apelują do wspólnot mieszkaniowych, działkowców i właścicieli ogródków, aby również zaniechali koszenia traw. Dzięki temu w Gdańsku powstanie więcej naturalnych łąk kwietnych. Ogłoszono akcję pod nazwą „Pozwólmy trawie rosnąć wysoko”.
Ogłoszono również konkurs ekologiczny „Nie marnuj deszczu”. Jego zwycięzcą zostanie ten mieszkaniec, który przedstawi najciekawszy pomysł na ogród z wykorzystaniem wody deszczowej. Projekt może być wykonany dowolną techniką, np. praca plastyczna lub kolaż. Nagrodą jest drewniana 300-litrowa beczka na deszczówkę.