Gdański Ekopatrol będzie mógł jeszcze sprawniej i efektywniej realizować zadania, związane z ochroną środowiska. Jednostka zyskała właśnie nową siedzibę, której uroczystego otwarcia dokonano w czwartek.
Jak informuje Jędrzej Sieliwończyk z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, siedzibę oddali do użytku Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Leszek Walczak, komendant straży miejskiej oraz dyrektorzy wydziałów współtworzących referat, czyli wydziału środowiska oraz wydziału gospodarki komunalnej.
– Cieszę się, że wspólnymi silami udało się ten referat utworzyć. Oddaliśmy tu władzę silnym i merytorycznie bardzo sprawnym kobietom: pani komendant Agnieszce Grabowskiej, pani dyrektor Oldze Goitowskiej oraz pani kierownik Dorocie Gwizdalskiej, która będzie kierowała bezpośrednio tym referatem. Jak bardzo potrzebne są tego typu działania pokazał już zeszyły sezon, w którym przeprowadzono dwa razy więcej interwencji w stosunku do zimy 2018-2019 – powiedział wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.
WALKA Z ZANIECZYSZCZANIEM ŚRODOWISKA
Zadaniem Ekopatrolu jest prowadzenie spraw z zakresu ochrony środowiska. Strażnicy sprawdzają, czy nie dochodzi do naruszania przepisów, dotyczących czystości i porządku. Wszystko to we współpracy z jednostkami i komórkami organizacyjnymi miasta Gdańska oraz innymi podmiotami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska.
W strukturze referatu znajdują się dwie sekcje: sekcja ochrony środowiska, do zadań której należy m.in. prowadzenie kontroli w zakresie spalania odpadów, pobieranie próbek popiołów do badania, sprawdzanie odprowadzania ścieków, lokalizacja miejsc nagminnie zaśmiecanych, oraz sekcja kontroli odpadów, zajmująca się kontrolą gospodarki odpadami komunalnymi, w tym egzekwowaniem od właścicieli nieruchomości obowiązków w zakresie czystości i porządku.
ZAPLECZE SPRZĘTOWE SIĘ ROZRASTA
– Do tej pory udało nam się zatrudnić 13 osób z 18 przewidzianych etatów, pozostałe 5 będziemy się starali jak najszybciej uzupełnić. Na dzisiaj mamy już taki sprzęt, jak dron, fotopułapki, miernik pyłu. Udało nam się już zakupić jeden pojazd służbowy z czterech przewidzianych. Na kolejne 3 mamy już rozstrzygnięte przetargi, więc mobilne laboratorium będzie w tym roku i dwa pojazdy elektryczne dla sekcji odpadów będą niebawem – poinformowała Agnieszka Grabowska, zastępca komendanta straży miejskiej do spraw prewencji.
oprac. am