W Gdyni rozpoczęła się operacja unieszkodliwienia miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalega przy południowym wejściu do portu. Działania prowadzi Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W Trójmieście i w Rewie obowiązuje ograniczenie w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli.
Akcja rozpoczęła się o godz. 8:00 i potrwa do godz. 15:00. Według planu ładunek ma być przemieszczony w głąb zatoki, a następnie zdetonowany.
Działania te podejmowane są z inicjatywy i współpracy Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Marynarki Wojennej RP.
STREFY BEZPIECZEŃSTWA
Marynarka Wojenna wyznaczyła strefy bezpieczeństwa i zagrożenia. Kwestie dotyczące mieszkańców, to m.in. strefa zagrożenia dla ludzi zanurzonych w wodzie (10 730 m i obejmuje całą długość brzegu morskiego na terenie Gdyni; w związku z tym obowiązuje zakaz kąpieli) oraz strefa rażenia odłamkami w wypadku niekontrolowanego wybuchu miny (500 m – obejmuje ona: Plażę Śródmieście, Basen Żeglarski, część terenu przyległego do Al. Jana Pawła II – w tej strefie obowiązuje zakaz przemieszczania się ludzi w terenie otwartym).
(mat. gdynia.pl)
Administratorzy budynków w strefie zagrożonej zostali już powiadomieni o zagrożeniu i zasadach.
LOKALIZACJA MINY
Mina została zlokalizowana w marcu podczas wykonywania przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni kontrolnych pomiarów hydrograficznych akwenu podejściowego do Basenu Żeglarskiego w gdyńskim porcie.
W planie operacji jest podniesienie miny z dna i odholowanie jej około 3 kilometrów w głąb Zatoki Gdańskiej, mniej więcej na wysokości Kępy Redłowskiej. Tam nastąpić ma detonacja ładunku.
ZAKAZY OBOWIĄZUJĄCE PODCZAS OPERACJI
Podczas całej operacji będą obowiązywały zakazy, związane z przebywaniem i przemieszczaniem się w niektórych rejonach Gdyni. Są to m.in. zakaz wchodzenia do morza na całej długości linii brzegowej w Gdyni, zakaz przebywania w terenie otwartym w strefie zagrożenia rażenia odłamkami miny, zakaz opuszczania budynków, znajdujących się w strefie rażenia odłamkami oraz zakaz wychodzenia w morze jachtów. Zakazy te będą obowiązywały od rozpoczęcia operacji o godzinie 8:00 aż do zakończenia (do czasu odwołania zakazów po neutralizacji miny).
Bezwzględny zakaz kąpieli obowiązuje również w Sopocie, Gdańsku i w Rewie. W Gdańsku zamknięte są plaże od wejścia 34 do wejścia 78, molo w Brzeźnie, wejście i falochron zachodni, a także bulwar i plaża na Westerplatte. Ponadto, nie można pływać jachtem od Rewy po Westerplatte, a także przebywać na pokładach jednostek zacumowanych w gdyńskiej marinie.
Przestrzeganie tych zakazów będzie nadzorować policja wraz ze strażą miejską. Dla jednostek pływających Urząd Morski w Gdyni wyda jeszcze zarządzenia zamykające akwen.
PAMIĄTKA Z CZASÓW II WOJNY
Niewybuch, na którym przeprowadzana będzie operacja, to mina morska z czasów II wojny światowej. Powodzenie akcji zależeć będzie również od warunków pogodowych. Działania mogą być podjęte jedynie przy stanie morza do 2 stopni w skali Beauforta.
Marcin Lange/ako