Zasada jest prosta – jeśli jesteś posiadaczem wysłużonego samochodu, powinieneś go wyrejestrować i poddać recyklingowi. Jak widać, niektórych to przerasta, bo porzucone i niechciane auta wciąż szpecą okolicę i blokują miejsca parkingowe. Takich pojazdów jest coraz mniej, bo od początku roku mundurowi usunęli z miasta 53 nieużytkowane samochody.
Wciąż zdarzają się przypadki zostawiania niepotrzebnych aut w przypadkowym miejscu. Osoby je porzucające liczą na to, że nikt się nimi nie zainteresuje. Mylą się – pojazd zwraca na siebie uwagę okolicznych mieszkańców i patroli straży miejskiej.
Nie zawsze da się jednoznacznie stwierdzić, czy dane auto jest nieużywane i czy powinno zostać poddane utylizacji. Taka decyzja może wzbudzać wątpliwości i nie jest najłatwiejsza, bo stan samochodu musi jednoznacznie wskazywać, że pojazd nie jest użytkowany.
333 SPRAWY
Od stycznia mundurowi zajmowali się w sumie 333 sprawami, które dotyczyły pojazdów nieużytkowanych. Z różnych zakątków miasta zniknęły 53 wraki. W 253 przypadkach udało się zakończyć czynności na wcześniejszym etapie. Dla porównania – w roku 2019 mundurowi usunęli 85 porzuconych pojazdów, a w 2018 – 60.
Kwestię usuwania wraków reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 50a, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza.
oprac. ako