O godzinie 8:10 pierwszym Gościem Dnia Radia Gdańsk będzie Adam Meller, prezes Portu Gdynia. Jak polskie porty obroniły się przed kryzysem wywołanym koronawirusem? Czy trudniejsza sytuacja gospodarcza wpłynęła na plany rozbudowy portu? M.in. o to zapyta Artur Kiełbasiński.
Kolejnym Gościem Dnia, punktualnie o 8:30, będzie wiceminister infrastruktury Marcin Horała. W jaki sposób Centralny Port Komunikacyjny wpłynie na militarne bezpieczeństwo Polski? Co zrobić, aby w warunkach zmienności rządów zapewnić tej długoletniej inwestycji realizację według przyjętego harmonogramu? W jaki sposób zakładany w budżecie na 2021 rok deficyt w wysokości ponad 109 mld zł wpłynie na polską gospodarkę? O to polityka Prawa i Sprawiedliwości zapyta Olga Zielińska.
Czy koncepcja Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku odpowie na oczekiwania społeczne i odsunie na bok wszelkie dyskusje i niedomówienia? O to Andrzej Urbański zapyta swoich gości – profesora Grzegorza Grochowskiego, politologa z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Jana Hlebowicza, dziennikarza i historyka. W „Komentarzach Radia Gdańsk” ocenimy także 30 lat od powrotu religii do szkół oraz odniesiemy się do niepokoju rodziców przed rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Zapraszamy po godzinie 9:00.
W programie „Ludzie i Pieniądze”, chwilę po godzinie 9:30, porozmawiamy o problemach polskiego rzemiosła, a także podsumujemy – zakończone we wtorek – Forum Wizji Rozwoju. Gośćmi Artura Kiełbasińskiego będą wiceminister rozwoju Olga Semeniuk oraz Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.
Po godzinie 11:00 zapraszamy na ostatnią debatę z cyklu „Wielka Solidarność„. Tym razem spojrzymy na „Solidarność” pod kątem społecznym. Naszymi gośćmi będą Kazimierz Janiak, prezes SKEF, były działacz „Solidarności”, Daniel Wicenty, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku i Mateusz Smolana, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Debatę poprowadzi Jarosław Popek.
W „Magazynie Morskim” wyruszymy na na poszukiwanie jachtu, który zagrał w filmie Romana Polańskiego „Nóż w Wodzie”. Zapraszamy w imieniu Anny Rębas po godzinie 18:10.
A po godz. 21:00 ponownie przyjrzymy się fenomenowi „Wielkiej Solidarności”. Tym razem o swych przeżyciach z czasów stanu wojennego i lat po zakończeniu tego okresu opowiedzą: Tadeusz Chmielewski, Cezary Godziuk, Tadeusz Wrona, Janusz Satora, Roman Zwiercan i Mariusz Popielarz.