Gdańscy historycy zapraszają na spacer śladami legendarnej sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki”. Instytut Pamięci Narodowej organizuje wydarzenie przy okazji 74. rocznicy śmierci „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, którzy zginęli w gdańskim areszcie śledczym.
– Jest to dziewczyna, która w swoim życiu nie zrobiła niczego złego. Mamy nawet zeznania jednego z milicjantów, który wspomina, że opatrzyła mu rany i uratowała życie. To pokazuje, że potrafiła pomóc również tej drugiej stronie, z którą walczyli. Ciężko znaleźć u niej jakąś skazę. 18-letnia dziewczyna szybko musiała dorosnąć. W wieku 15 lat, gdy była już sierotą, potrafiła się zachować tak, jak trzeba. To jest jej testament i życiowe motto – mówi Artur Chomicz z IPN-u.
Spacer śladami „Inki” odbędzie się w piątek o godzinie 13:00. W środę ostatni dzień zapisów. Szczegóły są na stronie internetowej IPN w Gdańsku.
Plan wydarzeń:
godz. 13.00 – spacer historyczny Śladami Danuty Siedzikówny „Inki” po Gdańsku. Zachęcamy turystów oraz mieszkańców Trójmiasta do poznania gdańskich śladów legendarnej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
Miejsce startu: plac przed siedzibą Rady Miasta, ul. Wały Jagiellońskie 1
Czas trwania: ok. 2 godz.
Udział wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu. Zapisy do 26 sierpnia 2020 r. pod adresem: artur.chomicz@ipn.gov.pl. W treści wiadomości należy podać imię i nazwisko.
godz. 17.00 – uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” (Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, ul. Antoniego Giełguda),
ok. godz. 17.55 – złożenie kwiatów pod tablicą pamięci pomordowanych w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku,
godz. 18.30 – msza św. w kościele księży Salezjanów Kościół pw. św. Jana Bosko w Gdańsku Oruni (ul. Gościnna 15).
Po mszy złożenie kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” (na placu przed kościołem).
Daniel Wojciechowski/pb