60 stowarzyszeń i organizacji pozarządowych zaprasza do Strefy Społecznej, która stanęła przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. To w ramach Święta Wolności i Demokracji organizowanego przez miasto z okazji 40-lecia Porozumień Sierpniowych.
– Strefa Społeczna to forum, na które przyjść może każdy i w którym każdy może zabrać głos, bo taka jest idea. Jest ona współtworzona przez organizacje pozarządowe i ruchy nieformalne. Zapraszamy wszystkich – mówi Jacek Bendykowski prezes Fundacji Gdańskiej, która odpowiada za organizację strefy. Jak zaznacza, mimo obostrzeń sanitarnych i krótkiego czasu przygotowania strefy, warto się pojawić przy ECS.
DEBATY, CIEKAWI GOŚCIE
Na miejscu można spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami różnych organizacji, spróbować swoich sił w szyciu, eksperymentach, warsztatach rękodzieła, grze geograficzno-historycznej, czy kupić książkę. Sercem strefy jest Hala Debat w której odbywają się spotkania z różnymi gośćmi podnoszące rozmaite tematy, jak zmiany klimatyczne, manipulacja w mediach, prawa człowieka, realizacja zasady pomocniczości czy budowa solidarności w miastach i wsiach Debatę mieli też przedstawiciele młodzieżowych środowisk wspierających w ostatnich wyborach sześciu kandydatów na prezydenta RP.
„CHCEMY NADROBIĆ ZALEGŁOŚCI”
– Przyjechaliśmy tu specjalnie z Poznania, byliśmy też w ubiegłym roku. 40 lat temu, jako młodzi ludzie nie interesowaliśmy się tym, co się działo i jest nam przykro z tego powodu. Dzisiaj chcemy tu być i trochę nadrobić zaległości. – Dla mnie akurat ważne jest to, że możemy dotknąć tego miejsca, zobaczyć ludzi, którzy byli świadkami tego, co się tu działo – mówiło Radiu Gdańsk małżeństwo z Poznania.
– Interesują nas przede wszystkim debaty. Byłyśmy na spotkaniu dotyczącym klimatu, czekamy jeszcze na kolejne. Zawsze jest to ciekawe, jak ktoś mądry ma coś do powiedzenia. Poza tym podczas wakacji nie rozwijałyśmy się tak intelektualnie, więc warto jest dowiedzieć się czegoś nowego – mówiły Weronika i Marysia – licealistki z Gdańska.
Strefa Społeczna działa od 10.00 do 19.00 – także w niedzielę. Wstęp jest wolny, a wszystko odbywa się w rygorze sanitarnym.
Aleksandra Nietopiel/pOr