W ten weekend każdy chętny może na chwilę stać się badaczem przeszłości. To propozycja Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, które zorganizowało weekend z Archeologią. Impreza odbywa się na pacu przy ulicy Rycerskiej, w pobliżu kładki na Motławie, i przyciąga całe rodziny.
– To doroczna impreza, którą mimo pandemii także udało się nam zorganizować – mówi dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku Ewa Trawicka. – Podążamy z duchem czasu i operujemy coraz lepszymi narzędziami, właśnie chcemy pokazać, że to nie jest taka skostniała nauka, nie tylko takie bieganie z pędzelkiem, ale też używamy komputerów, skanerów – dodaje.
– W tym roku stawiamy na spacery z archeologiem. Tych spacerów podczas całego weekendu będzie aż sześć i będą do wyboru trzy kierunki zwiedzania: Wyspa Spichrzów, Kępa Dominikańska i Zamczysko. Na pewno warto zwrócić uwagę w programie na pokazy sokolnicze „Szponem i mieczem” – zaznacza Marcin Fedoruk z gdańskiego muzeum.
ATRAKCJE DLA DZIECI
Z myślą o dzieciach przygotowano m.in. pokazy pracy archeologów, a w specjalnej piaskownicy maluchy poszukają ukrytych zabytków. Nieco starsze dzieci będą mogły wykonać pomiary prehistoryczne zabytku – urny twarzowej, samodzielnie zemleć ziarna zbóż w kamiennych żarnach nieckowatych czy spróbować swoich sił w zdobieniu filiżanek oraz tkaniu krajek.
Głównie z myślą dzieciach przygotowano też pokazy konserwacji zabytków wykonanych ze skóry i metalu oraz pokazy garncarskie. Na młodych pasjonatów archeologii czekają też warsztaty antropologiczne oraz prelekcje i pokazy, dotyczące dawnych map. W ramach festynu odbędą się także pokazy sokolnicze oraz prezentacje koni i oporządzenia jeździeckiego.
PRZEDMIOTY Z EPOKI, WYKŁADY
Osobne stoisko będą mieli na terenie festynu Tomasz Czypul, który od prawie 20 lat zajmuje się profesjonalnie rekonstrukcją instrumentów dawnych oraz Agnieszka Maślakiewicz, zajmująca się rekonstrukcją średniowiecznych ubrań, butów i artykułów kaletniczych.
Na terenie festynu odbywać się też będą wykłady popularnonaukowe, takie jak „Opowieści z epoki kamienia”, „Galopem przez wieki – 40000 lat wspólnej historii człowieka i konia”, „Ozdoby bursztynowe pierwszych łowców i rybaków znad Zatoki Gdańskiej” czy „Archeolog w gdańskiej kuchni”.
PROJEKTY BADAWCZE I SPACERY ARCHEOLOGICZNE
Naukowcy opowiedzą również o dwóch projektach badawczych, realizowanych przez gdańskie Muzeum Archeologiczne na cmentarzyskach w Ciepłem oraz w obszarze między Słupią, Wierzycą i Redą. Chętni będą mogli obejrzeć kilka filmów poświęconych tematyce archeologicznej i historycznej.
Częścią festynu będzie zaplanowany na niedzielne popołudnie koncert trójmiejskiego zespołu Emigrah, wykonującego tzw. world music z wykorzystaniem białego śpiewu. Na festynie będzie też można kupić książki o tematyce archeologicznej i historycznej, a także skosztować jedzenia przyrządzanego według dawnych receptur.
„Weekend z Archeologią” odbywa się już po raz piąty. Ubiegłoroczną odwiedziło kilka tysięcy osób. Plenerowa impreza odbywa się na placu przy ulicy Rycerskiej. W sobotę potrwa do 18.00, w niedzielę od 11:00 do 17:00. Wstęp wolny.
PAP/sk/mk