Przedstawiciele samorządu woj. pomorskiego apelują do wojewody o wskazanie wysokospecjalistycznego szpitala dedykowanego pacjentom cierpiącym na Covid-19. W regionie brak takiej placówki, a liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie wzrosła.
O skierowaniu do wojewody apelu dotyczącego „pilnej potrzeby” dedykowania pacjentom zakażonym COVID-19 wysokospecjalistycznego szpitala w regionie, poinformował w środę Michał Piotrowski rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Jak przypomniał Piotrowski, apel taki marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk wystosował do wojewody Dariusza Drelicha 15 września br.
PODJĘCIE STANOWCZYCH DZIAŁAŃ
Rzecznik wyjaśnił w rozesłanym mediom komunikacie, że w środę miało miejsce posiedzenie Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny, podczas którego radni sejmiku województwa pomorskiego omawiali bieżącą sytuację związaną z pandemią w regionie.
– Od długiego czasu marszałek województwa i zarządzający Szpitalami Pomorskimi apelują zarówno do Pomorskiego Lekarza Wojewódzkiego, jak i innych przedstawicieli administracji rządowej o podjęcie stanowczych działań mających na celu właściwe zabezpieczenie zdrowia Pomorzan i pilne wyznaczenie, w pierwszej kolejności 7. Szpitala Marynarki Wojennej, jako wielospecjalistycznej placówki dedykowanej pacjentom z COVID-19 – mówił na posiedzeniu komisji cytowany w komunikacie jej przewodniczący Komisji Andrzej Bartnicki.
POMOC DLA OSÓB W CIĘŻKIM STANIE
Przewodniczący przypominał, że w marcu, kiedy rozpoczynała się pandemia, to właśnie 7. Szpital Marynarki Wojennej był wyznaczony do walki z COVID-19. – Ale decyzją władz rządowych 1 czerwca przestał pełnić funkcję szpitala jednoimiennego, a cały ciężar pomocy ofiarom pandemii zrzucono na Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku – podkreślił Andrzej Bartnicki.
Przypomniał, że Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (PCCHZiG) zatrudnia ograniczoną liczbę personelu, ale przede wszystkim jest to placówka, która nie posiada oddziałów specjalistycznych i „nie jest w stanie udzielić kompleksowej pomocy zakażonym COVID-19 w stanie ciężkim”.
BRAK MIEJSC NAWET W GRUDZIĄDZU
Andrzej Bartnicki podkreślił, że aktualnie w województwie nie ma więc szpitala wielospecjalistycznego dedykowanego pacjentom z Covid-19, a najbliższy taki szpital wyznaczono w Grudziądzu. – W pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej jest to niezrozumiałe. W dodatku otrzymaliśmy dziś nagłą informację ze szpitala w Grudziądzu, że placówka ta również odmawia przyjmowania pacjentów ze względu na brak miejsc – mówił na posiedzeniu komisji cytowany w komunikacie Bartnicki.
– Członkowie komisji są przekonani, że należy nadal apelować do władz rządowych o pilne wyznaczenie szpitala wielospecjalistycznego w naszym regionie. Obecnie, w czasie, kiedy pandemia narasta, a województwo pomorskie znajduje się wśród województw z najwyższa liczbą zakażeń w Polsce, szpital ten stanowiłby odpowiednie zabezpieczenie dla zdrowia i życia osób zakażonych” – napisał Michał Piotrowski w komunikacie.
PAP/pb