Własna pracownia rentgenowska, zaawansowane skanery do budowania trójwymiarowych modeli zabytków, urządzenia do próżniowego osuszania dużych elementów drewnianych wraków, dziewięć oddziałów, setki zrealizowanych wystaw i niemal 500 tys. odwiedzających rocznie. Narodowe Muzeum Morskie działa już 60 lat.
– W ciągu 60 lat Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku rozwinęło się ze skromnej placówki niemającej początkowo eksponatów, w jedno z największych i najprężniejszych muzeów w Polsce. Obecnie jesteśmy wielooddziałową, nowoczesną instytucją kultury, która za cel stawia sobie ochronę i popularyzację dziedzictwa kulturowego Polski oraz Europy. U źródeł naszego sukcesu leży rozwój archeologicznych badań podwodnych, które nasze Muzeum rozpoczęło już 50 lat temu, wydobywając z dna Bałtyku tysiące cennych zabytków. Równolegle rozwijaliśmy kompetencje w zakresie konserwacji muzealiów, stając się w tej dziedzinie jednym z wiodących ośrodków w Polsce – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Wrak XVI wiecznego żaglowca z okolic Helu / (Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)
Wszystko zaczęło się w 1958 roku, gdy zawiązało się Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Morskiego, stawiające sobie za cel zorganizowanie placówki o profilu morskim. Siedzibą nowego muzeum stał się, odbudowywany właśnie z powojennych gruzów, gdański Żuraw. Tam powstały pierwsze sale wystawowe, pracownie i magazyny. Szybko zapełniły się eksponatami, które pozyskiwano na wiele sposobów, m.in. dzięki kampaniom prasowym, pracom terenowym, a także podwodnym badaniom archeologicznym. Wiosną 1972 roku otwarto pierwszy oddział zamiejscowy – Muzeum Rybołówstwa w Helu. W tym samym roku Muzeum Morskie uzyskało status instytucji centralnej.
TEN OKRĘT PŁYNIE DALEJ
W 1981 roku oddziałem został rudowęglowiec „Sołdek”, a w 1982 roku żaglowiec „Dar Pomorza”. Przekształcono je w statki-muzea. Dwa lata później otwarta została pierwsza wystawa w Muzeum Wisły w Tczewie, a w 1989 roku zakończono odbudowę Spichlerzy na Ołowiance, sytuując tam główną siedzibę Muzeum.
W-27 – wrak XVIII wiecznego statku handlowego / (Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)
Kolejny oddział – Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – powstał już na początku XXI wieku. Dzięki możliwości wykorzystania funduszy EOG zbudowano od podstaw dwa najnowsze i najnowocześniejsze oddziały – Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku (2012) i Centrum Konserwacji Wraków Statków z Magazynem Studyjnym w Tczewie (2016).
LUDZIE MORZA
Wszystko to udało się osiągnąć dzięki pasji i zaangażowaniu załogi Muzeum, kierowanej kolejno przez dr. hab. Przemysława Smolarka, dr. Andrzeja Zbierskiego, dr. inż. Jerzego Litwina i dr. Roberta Domżała, kierującego placówką od 1 stycznia 2019 roku.
(Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku składa się z dziewięciu oddziałów oraz dwóch statków. W planach jest budowa Muzeum Archeologii Podwodnej.
Zapowiedział to obecny na jubileuszu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin:
Anna Rębas/PAP/pb