Jest szansa na wczesne wykrycie raka płuc, który w Polsce zwykle wykrywany jest zbyt późno. Ze specjalnego programu skorzystać mogą pacjenci Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W jego ramach aż dwa tysiące nałogowych palaczy powyżej 50. roku życia zostanie skierowanych na bezpłatne badania płuc.
Rak płuca to nowotwór złośliwy, w którym 85-90 procent zachorowań jest wywołanych ekspozycją na kilkadziesiąt substancji rakotwórczych zawartych w dymie tytoniowym. Problem dotyka aktywnych palaczy i osoby biernie wdychające szkodliwy dym tytoniowy.
– Rak płuca jest najczęstszym z nowotworów u mężczyzn i drugim najczęściej występującym u kobiet – mówi prof. Wiktor Rzyman, ordynator Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej UCK. – Zabiera rocznie tyle samo ofiar, co kolejne cztery nowotwory razem wzięte. To najgroźniejszy zabójca, bo długo nie daje objawów. Kiedy takie wystąpią, zwykle stadium choroby jest już zaawansowane – tłumaczy.
TRZY BADANIA ROCZNIE
W makroregionie północnym z badań w ramach Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca skorzystać może ponad 2 tysiące osób z grup ryzyka.
Żeby zakwalifikować się do programu, trzeba zgłosić się do jego koordynatora mailowo lub telefonicznie. Z taką osobą zostaje przeprowadzona wstępna rozmowa kwalifikacyjna. Po spełnieniu kryteriów pacjent zaproszony zostaje na rozmowę osobistą celem wypełnienia dokumentacji. Ostatni etap to skierowanie na badanie niskodawkową tomografią komputerową. Każda osoba zakwalifikowana ma zapewnione trzy badania (jedno rocznie), chyba że zajdzie potrzeba wcześniejszej kontroli.
Więcej o programie przeczytać można na stronie https://zbadajswojepluca.uck.pl
Posłuchaj materiału dziennikarki Radia Gdańsk: