W czwartek porannym „Gościem Dnia Radia Gdańsk” będzie Łukasz Greinke, prezes portu w Gdańsku. Artur Kiełbasiński porozmawia z nim o tym, jak sztorm wpływa na pracę portu, kiedy w Gdańsku powstanie gazoport, a także na czym ma polegać współpraca portów polskich i ukraińskich. Umowę o takiej współpracy podpisano podczas ostatniej wizyty Prezydenta RP na Ukrainie. Początek spotkania punktualnie o 8:30.
Czy podczas drugiej fali ataku chińskiego wirusa SARS CoV-2 nie zabraknie w Polsce lekarzy i pielęgniarek? Jakie państwa Unii Europejskiej poprą możliwe wspólne weto Polski i Węgier ws. unijnego budżetu? Te i inne pytania zada Piotr Kubiak swoim gościom po godzinie 9:00. W „Komentarzach Radia Gdańsk” porozmawia z Krzysztofem Świątkiem, Polskie Radio 24 i Arturem Ceyrowskim, tygodnik „Sieci”, wpolityce.pl
Zaś po 9:30 na program „Ludzie i Pieniądze” zaprosi Iwona Wysocka. Jej gośćmi będą Stanisław Szultka, ekonomista, UG i Artur Kiełbasiński, Radio Gdańsk. Port Gdańsk zacieśnia współpracę z ukraińskimi portami. Postaramy się ustalić, jakie będą wartości dodane dla polskiej i pomorskiej gospodarki? Poruszymy też temat kulinarny – koniec z mięsnymi nazwami dla wegetariańskiej żywności, nie będzie już wegańskiego steku czy kiełbasek. Chce tego Unia Europejska. Jakich skutków możemy się spodziewać? Porozmawiamy też o pandemii. Są pomysły na nowe restrykcje – postaramy się znaleźć plusy i minusy tego działania. Przy okazji wrócimy do kwestii handlu w niedzielę. Czy tymczasowe jego przywrócenie jest dobrym rozwiązaniem?
O tym, jak wygląda sytuacja pandemiczna w regionie opowie Tomasz Augustyniak, dyrektor Pomorskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Po godzinie 11:00 porozmawia z nim Joanna Maruszewska. A w drugiej części audycji „Bądź Zdrów” przeniesiemy się do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. O pracy szpitala opowiedzą rektor GUM-edu prof. Marcin Gruchała i dyrektor UCK Jakub Kraszewski.
Po godzinie 14:00 w „Srebrnym Pokoleniu” Anna Rębas zaprosi słuchaczy na wyjątkową rozmowę o nauczycielach i o dawnych sposobach kształcenia młodych ludzi. Opowie o tym pani Elżbieta Skrzyńska-Tatarkiewicz, 96-letnia sanitariusza z Powstania Warszawskiego, której pierwszym nauczycielem był jej stryj, słynny filozof Władysław Tatarkiewicz. Porozmawiamy też z Grażyną Bogusz, wieloletnią dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, słynnej Topolówki.
W przerwie audycji w „Wiadomościach Regionalnych” zajrzymy na Żuławy i do Elbląga. Zapraszamy o 14:30.
Psycholog Joanna Buraczek będzie gościem programu „Mamo, Tato Ratuj!”. Parę minut po godzinie 18:00 opowie Joannie Matuszewskiej o tym, jak na młodzież działa Instagram, zdjęcia celebrytów i czym to grozi ich psychice. Dlaczego powinno się ograniczać dzieciom dostęp do takich treści?
pb