W związku z dniem Wszystkich Świętych mieszkańców Pomorza i okolic czekają zmiany w komunikacji miejskiej i organizacji ruchu. Z uwagi na epidemię w tym roku pojawią się dodatkowe kursy. Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje dotyczące Gdańska, Gdyni, Sopotu, Słupska i Elbląga.
Władze miast apelują do mieszkańców, aby dla bezpieczeństwa wizyty na cmentarzach rozłożyli na więcej dni, a w niedzielę, 1 listopada, pozostawili bezpieczną przestrzeń dla tych, którzy przyjadą na groby bliskich spoza województwa.
GDAŃSK
– Organizacja ruchu będzie podobna do lat ubiegłych. Już 31 października, czyli dzień przed świętem wprowadzimy zmiany na ul. Starej Słowackiego. Od ul. Trawki do Słowackiego wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy i pojawi się możliwość parkowania w miarę blisko cmentarza – mówi Maciej Cybulski, kierownik Komisji ds. tymczasowych organizacji ruchu drogowego przy Miejskim Inżynierze Ruchu.
(graf. UM Gdańsk)
Cmentarz Łostowicki
W dniu 1 listopada ul. Łostowicka będzie zamknięta dla ruchu. Nie będzie to dotyczyło komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne posiadające aktualną kartę inwalidzką, a także mieszkańców oraz osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu. Dla komunikacji miejskiej ruch na ul. Łostowickiej będzie dwukierunkowy, dla pozostałych uprawnionych jednokierunkowy od ul. Kartuskiej do al. Armii Krajowej.
Zamknięte całkowicie będą wjazdy na ul. Łostowicką z ul. Wojskiego i al. Armii Krajowej. Dojazd do osiedla Wzgórze Mickiewicza będzie przebiegał ulicami: Kościelną, Malczewskiego i Pobiedzisko (wjazd ul. Pana Tadeusza).
Od soboty 31 października zamknięta dla ruchu będzie jezdnia serwisowa ul. Łostowickiej przy punktach handlowych. Tego dnia ustawione zostaną również wygrodzenia na al. Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Łostowicką w stronę ul. Jabłoniowej. 31 października wprowadzone zostanie również ograniczenie prędkości na al. Armii Krajowej do 50 km/h.
Miejsca postojowe
– parking dla osób niepełnosprawnych wyznaczony będzie przy bocznej bramie cmentarza – poniżej bramy głównej (ok. 200 miejsc postojowych),
– postój taxi wyznaczony będzie na prawym pasie jezdni ul. Łostowickiej, w kierunku do al. Armii Krajowej, poniżej wjazdu na parking,
– trzy parkingi ogólnodostępne: pierwszy na prawym pasie ruchu ul. Nowolipie, od ul. Szuberta do skrzyżowania z ul. Kartuską, w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 90 miejsc postojowych), drugi przy Zespole Obsługi Mieszkańców przy ul. Milskiego (ok. 90 miejsc postojowych), trzeci za wiaduktem na lewym pasie ul. Cedrowej, która 1 listopada będzie jednokierunkowa w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 200 miejsc postojowych).
(graf. UM Gdańsk)
Cmentarz Centralny Srebrzysko
Dojazd do Cmentarza Centralnego Srebrzysko będzie się odbywał jedną jezdnią al. Żołnierzy Wyklętych. Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie w stronę do ul. Potokowej. Druga jezdnia będzie dwukierunkowa dla autobusów, taksówek i osób niepełnosprawnych posiadających aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu.
Wyłączony zostanie dla ruchu ogólnego wjazd w al. Żołnierzy Wyklętych z Ronda de la Sale’a. Objazd wyznaczony będzie ulicami: Potokową, Rakoczego, Jaśkowa Dolina i Grunwaldzką.
Tymczasowe przystanki w kierunku do ul. Potokowej wyznaczone zostaną na jezdni. Jeden na wysokości skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, a drugi na wysokości skrzyżowania z ul. Srebrniki.
Zamknięte dla ruchu ogólnego będą ul. Srebrniki i ul. Róży Ostrowskiej. Ulica Róży Ostrowskiej będzie jednokierunkowa dla pojazdów taxi w kierunku do al. Żołnierzy Wyklętych, gdzie wyznaczony zostanie postój. Na ul. Ogrodowej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w kierunku do ul. Potokowej.
Dojazd dla mieszkańców ul. Róży Ostrowskiej odbywać się będzie od ul. Zabytkowej. Na ul. Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w kierunku do ul. Chrzanowskiego.
Od soboty 31 października na ul. Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Chrzanowskiego na odcinku od ul. Trawki do ul. Chrzanowskiego. Tego dnia wprowadzony zostanie również jeden kierunek ruchu na ul. Srebrniki na odcinku od wjazdu na teren osiedla mieszkaniowego do wiaduktu PKM. 31 października zamknięta dla ruchu zostanie jezdnia przy bramie głównej cmentarza.
Miejsca postojowe
– dwa parkingi wyznaczono na ul. Słowackiego (ok. 140 miejsc postojowych),
– jeden na ul. Róży Ostrowskiej (ok. 40 miejsc postojowych).
(graf. UM Gdańsk)
Cmentarz Oliwski
Do cmentarza w Oliwie dojedziemy ul. Opacką, która będzie jednokierunkowa od al. Grunwaldzkiej lub dwukierunkowym fragmentem ul. Opackiej od ul. Spacerowej.
Na ul. Czyżewskiego będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu w stronę Sopotu.
Miejsca postojowe
– na parkingu przy ul. Cystersów (ok. 40 miejsc postojowych)
– na placu u zbiegu ul. Tatrzańskiej i ul. Czyżewskiego (ok. 40 miejsc postojowych)
– po prawej stronie ul. Czyżewskiego za bramą na cmentarz (ok. 200 miejsc postojowych)
Na ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego, poza miejscami do tego wyznaczonymi obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się.
Cmentarz Salvator Nowy
Dojazd do cmentarza Salvator Nowy na Chełmie odbywał się będzie jednokierunkową ul. Stoczniowców, w kierunku do ul. Hirszfelda. Dla drugiego kierunku objazd będzie przebiegał ulicami Odrzańską, Worcella i Cienistą.
Cmentarz Garnizonowy
Ruch na ul. Dąbrowskiego odbywał się będzie dwukierunkowo. Po obu stronach jezdni obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania. Zaparkować będzie można na terenie Placu Zebrań Ludowych. Postój taxi będzie przy ul. 3 Maja poniżej Dworca PKS.
W sobotę 31 października wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ul. Dąbrowskiego oraz 3 Maja.
Cmentarz św. Franciszka
Dojazd do cmentarza Św. Franciszka na Siedlcach możliwy będzie od ul. Kartuskiej, od ul. Nowolipie do ul. Zielony Stok. Miejsca postojowe dla odwiedzających tę nekropolię wyznaczono na jezdni ul. Nowolipie, w relacji Schuberta – Kartuska.
Cmentarz św. Ignacego
Do cmentarza Św. Ignacego na Oruni dojechać będzie można jednokierunkowym wjazdem od ul. Trakt Św. Wojciecha przez most (na wysokości posesji nr 37). Wyjazd jednokierunkowym fragmentem ul. Brzegi (od mostu do ul. Cienistej).
Odcinek ul. Brzegi od ul. Podmiejskiej do mostu będzie wyłączony z ruchu. Miejsca postojowe wyznaczone zostaną na jednokierunkowym odcinku wzdłuż ul. Brzegi (ok. 80 miejsc parkingowych).
Ulica Stoczniowców będzie jednokierunkowa.
Cmentarz św. Jadwigi
Dojazd w rejon cmentarza Św. Jadwigi w Nowym Porcie możliwy będzie wyłącznie od strony ul. Marynarki Polskiej jednokierunkową ul. Wyzwolenia. Ulica Ks. Góreckiego zostanie wyłączona z ruchu ogólnego z wyjątkiem taxi z wjazdem od strony ul. Marynarki Polskiej przy Morskim Domu Kultury.
Miejsca postojowe wyznaczone będą na parkingu Morskiego Domu Kultury.
Cmentarz Sobieszewski
Nie przewidziano wprowadzenia zmian w organizacji ruchu.
Mieszkańców ul. Srebrniki i Łostowickiej oraz osoby prowadzące stałą działalność zapraszamy do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni po stosowne identyfikatory na wjazd w zamknięty dla ruchu ogólnego rejon cmentarzy. Wydawane one będą od 26 do 31 października (poniedziałek-czwartek) w godzinach od 7:00 do 15:00. Identyfikatory wydaje Dział Inżynierii Ruchu, ul. Wyspiańskiego 9A, pok. nr 133.
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zaplanował inne niż w dni powszednie cykle zmiany sygnalizacji świetlnej, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i przepustowości na newralgicznych skrzyżowaniach. W zależności od miejsca i potrzeb wydłużone bądź skrócone zostaną cykle sygnalizacji, pojawia się także komunikaty na tablicach stacjonarnych i mobilnych.
Przypominamy jednocześnie, że w dniach od 29 października do 2 listopada włącznie wjazd na teren cmentarzy będzie zabroniony. Zakaz dotyczyć będzie także osób powyżej 65. roku życia oraz osób niepełnosprawnych ruchowo. W dniu 28 października wjazd na teren cmentarza będzie możliwy w godz. od 7:00 do 10:00, zaś w pozostałe dni zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.
Parkingi rowerowe
Przy Cmentarzu Łostowickim, Cmentarzu Centralnym Srebrzysko oraz Cmentarzu Oliwskim wyznaczone zostały specjalne parkingi dla rowerów (łącznie 9 parkingów). Poniżej znajdziecie wykaz miejsc, w których zostały zlokalizowane.
Cmentarz Łostowicki: 2 parkingi rowerowe przy parkingu dla samochodów przy ul. Cedrowej, 1 parking rowerowy przy parkingu dla samochodów przy ul. Łostowickiej, 1 parking rowerowy przy skrzyżowaniu ul. Łostowickiej i al. Armii Krajowej, 1 parking rowerowy przy wejściu na cmentarz od al. Armii Krajowej.
Cmentarz Centralny „Srebrzysko”: 1 parking rowerowy przy bramie głównej, 1 parking rowerowy przy wejściu od ul. Srebrniki.
Cmentarz Oliwski: 1 parking rowerowy przy wejściu od ul. Czyżewskiego, 1 parking rowerowy przy wejściu od ul. Opackiej.
fot. Wikimedia Commons/Łukasz Golowanow
Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej
Linie specjalne 63, 68, 608 i 627 kursujące do gdańskich cmentarzy oraz zwiększona częstotliwość kursów tramwajów linii 2,4,6,7 i autobusów 107,115,162,195 to niektóre udogodnienia, które będą dostępne już od najbliższego weekendu 24 i 25 października oraz przez tydzień poprzedzający dzień Wszystkich Świętych. Wszystko po to, by zachęcić mieszkanki i mieszkańców Gdańska do odwiedzenia grobów w dniach poprzedzających dzień Wszystkich Świętych.
– Stawiamy na znaną i sprawdzoną organizację ruchu komunikacji miejskiej, do której mieszkańcy przyzwyczajeni są przez lata. Ten rok jest wyjątkowy. Z powodu pandemii i ogłoszonej czerwonej strefy w pojazdach może być zajęte tylko 30% wszystkich miejsc. Od 17 października w ruchu znajduje się historyczna liczba pojazdów w godzinach szczytu. Na trasę wyjeżdża 116 tramwajów i 243 autobusy. Nie chcemy dopuścić do kumulacji pasażerów 1 listopada, stąd już od soboty, 24 października zostanie jeszcze wzmocniona oferta komunikacji miejskiej. Zwiększona liczba kursów potrwa do 8 listopada. Co bardzo ważne, nie będzie możliwości zakupu biletów u kierowców i motorniczych. Prosimy o wcześniejsze zaopatrzenie się w bilety, a można to zrobić w kasach, biletomatach lub przez aplikację mobilną – powiedział podczas konferencji Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM.
ZTM apeluje o bieżące sprawdzanie informacji. Sytuacja jest dynamiczna i w każdej chwili mogą pojawić się nowe obostrzenia. Wszystkie szczegóły oferty komunikacji miejskiej na najbliższy czas znajdziemy na stronie internetowej ZTM.
Już w sobotę i niedzielę, 24 i 25 października będą kursować tramwaje i autobusy specjalnych linii cmentarnych 63, 68, 601, 608, 627.
W niedzielę 25 października na wszystkich liniach, które obsługuje ZTM, będą obowiązywały sobotnie rozkłady jazdy. Oznacza to częstsze kursowanie autobusów i tramwajów. Na wszystkich dodatkowych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będzie taryfa jak na liniach zwykłych.
Przypominamy, na cmentarz Łostowicki najłatwiej dojechać tramwajami linii 2, 6, 63 i 68 oraz w dni powszednie dodatkowo 4 i 7. Wszyscy, którzy wybiorą ten środek transportu, powinni pamiętać, że do bramy głównej cmentarza najbliżej jest od przystanku tramwajowego „Wilanowska”, zlokalizowanym na skrzyżowaniu al. Havla i ul Łostowickiej. Kursowanie autobusów w ciągu ul. Łostowickiej będzie utrzymane.
Osoby chcące odwiedzić groby swoich bliskich powinny też rozważyć skorzystanie z pociągów SKM i POLREGIO. Mieszkańcy, na obszarze Gdańska mogą podróżować tymi środkami transportu na podstawie imiennego biletu okresowego ZTM załadowanego na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca.
30 października (piątek)
Autobusy
115 – w godz. 8:00-14:00 kursuje co 10 minut,
162 – w godz. 8:00-14:00 kursuje co około 6-7 minut,
195 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co 30 minut,
227 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co około 8-10 minut.
Tramwaje
Wszystkie linie funkcjonują wg stałych powszednich rozkładów jazdy.
W niedzielę 1 listopada obowiązują sobotnie rozkłady jazdy – na wszystkich liniach!
Kursowanie autobusów w ciągu ul. Łostowickiej będzie utrzymane.
Na wszystkich dodatkowych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będzie taryfa jak na liniach zwykłych.
Z uwagi na pandemię, kierowcy i motorniczowie nie sprzedają biletów (karnetów). Bilety można kupić w automatach biletowych albo przez aplikacje mobilne.
31 października-1 listopada (sobota-niedziela)
Autobusy
Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:
107 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co 45 minut,
111 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co 20 minut,
115 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co 10 minut,
116 i 136 – w godz. 8:00-16:00 kursują co 30 minut,
117 – w kierunku Jelitkowa kursuje przez al. Grunwaldzką zamiast przez ul. Czyżewskiego, w kierunku do Sopotu trasa bez zmian; zmiana ta dotyczy tylko dnia 01.11.2020!
120 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co 20 minut,
122 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co 30 minut,
157 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co 30 minut,
162 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co 20 minut,
175 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co 10 minut,
210 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co 30 minut,
227 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co około 8 minut,
262 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co 20 minut,
601 – linia dodatkowa kursuje na trasie: Dworzec Główny – Kartuska – Cmentarz Łostowicki, w godz. 9:00-17:00, co około 10 minut,
608 – linia dodatkowa okólna kursuje na trasie: Chełm Witosa – Cienista – Brzegi – Stoczniowców – Wronki – Chałubińskiego – Sikorskiego – Chełm Witosa, w godz. 8:00-16:00, co 15 minut,
610 – linia dodatkowa kursuje na trasie: Wrzeszcz PKP – Żołnierzy Wyklętych – Cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki, w godz. 7:00-18:00, co około 4 minuty,
627 – linia dodatkowa kursuje na trasie: Żabianka SKM – Pomorska – (dalej jak 227) – Cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa, w godz. 8:00-18:00, co około 8 minut.
Tramwaje
Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:
2 – w godz. ok. 9:00-17:00 kursuje co 10 minut,
3 – nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian funkcjonuje linia 63,
10 – w godz. ok. 9:00-17:00 kursuje co 10 minut,
12 – wydłużona trasa w godz. 9:00-17:00 do Jelitkowa: Jelitkowo – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – Dw. Gł. – Siedlce – Lawendowe Wzgórze,
63 – linia dodatkowa kursuje przez cały dzień na trasie: Nowy Port Oliwska – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice co około 20 minut, a w godz. 9:00-17:00 co około 10 minut,
66 – linia dodatkowa kursuje na trasie: Strzyża PKM – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice, tylko w godz. 9:00-17:00, co około 6-7 minut,
68 – linia dodatkowa kursuje na trasie: Stogi – Przeróbka – Chełm – Łostowice, tylko w godz. 9:00-17:00, co 10 minut.
2 listopada (poniedziałek)
Autobusy
115 – w godz. 8:00-14:00 kursuje co 10 minut,
162 – w godz. 8:00-14:00 kursuje co około 6-7 minut,
195 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co 30 minut,
227 – w godz. 8:00-16:00 kursuje co około 6-7 minut.
Tramwaje
Wszystkie linie funkcjonują wg stałych powszednich rozkładów jazdy, ponadto:
6 – w godz. 8:00-14:00 – kursuje co 10 minut zamiast co 20 minut. Przypominamy, że w godzinach szczytu porannego i popołudniowego tramwaje tej linii kursują średnio co 6-7 minut. Dojazd do Cmentarza Łostowickiego (przystanek: „Wilanowska”) możliwy również tramwajami linii 2, 4 i 7.
7-8 listopada (sobota-niedziela)
Autobusy
Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:
107 – w godz. 8:00-16:00 – kursuje co około 45 minut,
115 – w godz. 8:00-16:00 – kursuje co 10 minut,
162 – w godz. 8:00-16:00 – kursuje co 10 minut,
195 – w godz. 8:00-16:00 – kursuje co około 15 minut,
601 – linia dodatkowa kursuje na trasie: Dworzec Główny – Kartuska – Cmentarz Łostowicki, w godz. 9:00-17:00, co 15 minut,
608 – linia dodatkowa okólna kursuje na trasie: Chełm Witosa – Cienista – Brzegi – Stoczniowców – Wronki – Chałubińskiego – Sikorskiego – Chełm Witosa, w godz. 8:00-16:00, co 15 minut,
627 – linia dodatkowa na trasie: Żabianka SKM – Pomorska – (dalej trasą jak linia 227) – Cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa, w godz. 9:00-17:00, co około 5 minut.
Tramwaje
Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy.
3 – nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian funkcjonuje linia 63,
6 – podwojenie częstotliwości kursowania w godz. ramowych 9:00-17:00,
63 – linia dodatkowa kursuje przez cały dzień na trasie: Nowy Port Oliwska – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice, a w godz. 8:30-17:00 co około 20 minut,
68 – linia dodatkowa kursuje w godz. 8:30-17:00 co około 20 minut na trasie: Stogi – Przeróbka – Śródmieście SKM – Chełm – Łostowice.
(fot. KFP/Krzysztof Mystkowski)
GDYNIA
Ze względów pandemicznych Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Gdyni zdecydował, że od soboty do poniedziałku włącznie miejskie nekropolie będą otwarte przez całą dobę. Dodatkowo, w tym samym okresie, w związku z przewidywanym wzmożonym ruchem pieszych, wprowadzony zostaje całkowity zakaz wjazdu samochodem na teren gdyńskich cmentarzy komunalnych.
– By ułatwić dotarcie na gdyńskie nekropolie, przygotowaliśmy specjalną ofertę komunikacji miejskiej. Zwiększona liczba kursów i specjalne, dodatkowe linie zapewnią bezpieczny dojazd, zgodnie z obowiązującymi limitami miejsc w pojazdach. Bądźmy odpowiedzialni, bo tylko wspólne, rozsądne działanie może powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Cmentarz Witomiński
W sobotę i niedzielę na ul. Witomińskiej będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu od skrzyżowania z ulicami Zielną i Bursztynową do skrzyżowania z ul. Warszawską. Od strony ul. Warszawskiej na ul. Witomińską będą mogły wjechać jedynie autobusy oraz pojazdy służb miejskich. Pozostali uczestnicy ruchu, w tym taksówki, w rejon cmentarza będą mogli dostać się tylko od strony ul. Kieleckiej.
Z ul. Śląskiej w lewo w ul. Warszawską skręcić będą mogły jedynie autobusy oraz pojazdy służb miejskich. Przez skrzyżowanie ul. Śląskiej z al. Piłsudskiego (Węzeł im. Franciszki Cegielskiej) w kierunku Chyloni przejechać będzie można jedynie przez wiadukt przebiegający nad jezdnią al. Piłsudskiego. Zostanie zamknięta możliwość wyjazdu z ul. Zjazdowej na ul. Witomińską.
Na skrzyżowaniu ulic Kieleckiej, Rolniczej, Witomińskiej i Konwaliowej nie będzie można skręcić w lewo z ul. Kieleckiej w ul. Konwaliową, a z ul. Witomińskiej będzie można wyjechać tylko w prawo w ul. Rolniczą.
Parkować będzie można na pasie ruchu ul. Witomińskiej pomiędzy ul. Zielną a główną bramą od strony cmentarza. Na końcu tego odcinka zostanie wyznaczony tymczasowy postój taxi.Ten znajdujący się naprzeciwko budynku Zarządu Cmentarzy Komunalnych zostanie zawieszony.
Parking zlokalizowany przy cmentarzu zostanie w całości przeznaczony na potrzeby osób niepełnosprawnych. Odcinek ul. Witomińskiej pomiędzy główną bramą cmentarza a ul. Warszawską zostanie objęty zakazem zatrzymywania się. Na parkingu zlokalizowanym przy bramie cmentarza będzie funkcjonowała pętla autobusowa. Postój pojazdów zostanie dopuszczony na jednym pasie ruchu ul. Kieleckiej.
Cmentarz na ul. Spokojnej
W sobotę i niedzielę obie strony ul. Spokojnej od skrzyżowania z ul. Wielkopolską do drogi dojazdowej do cmentarza, zostaną objęte zakazem zatrzymywania. Z wlotu ul. Spokojnej na skrzyżowanie z ul. Wielkopolską będzie można skręcić tylko w prawo.
Kierowcy będą mogli skorzystać z parkingu zlokalizowanym przy ulicy Spokojnej za drogą dojazdową do cmentarza.
Cmentarz Marynarki Wojennej na Oksywiu
Organizacja ruchu w rejonie cmentarza będzie identyczna jak w ubiegłych latach. Od piątku do poniedziałku na ul. Miegonia oraz na ul. Muchowskiego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu od ul. Dickmana do ul. Arciszewskich.
Komunikacja miejska
30 października (piątek):
Obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.
Podwojona zostanie częstotliwość kursowania autobusów na liniach 105 (kursy co 15 minut, obsługa autobusami przegubowymi) i 190 (kursy co 7-8 minut).
31 października – 1 listopada (sobota – niedziela)
Obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w soboty. Do największych nekropolii zostają uruchomione linie autobusowe z ograniczoną liczbą przystanków, aby jak najszybciej dowieźć pasażerów na miejsce. Liczba pasażerów będzie monitorowana i regulowana przez pracowników ZKM, którzy zadbają także o przestrzeganie wszelkich procedur związanych ze stanem epidemicznym.
Dojazd do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni zapewnią dwie linie:
C90 – funkcjonująca w godz. 6:30 – 21:00 ze Śródmieścia Gdyni, wyłącznie z przystankami: Gdynia Dworzec Gł. PKP, Dworcowa, Armii Krajowej, Urząd Miasta – Władysława IV i Cmentarz Witomiński;
C92 – funkcjonująca w godz. 8:00 – 18:00 z Witomina Leśniczówki, wyłącznie z przystankami: Witomino Leśniczówka, Witomino Centrum, Centrum Handlowe „Riviera”, Cmentarz Witomiński.
Autobusy linii 141 i 190 kursować będą ul. Kielecką z pominięciem ul. Witomińskiej.
Cmentarz Komunalny w Kosakowie obsłuży linia C05, funkcjonująca w godz. 7:30 – 19:00 ze Śródmieścia Gdyni, wyłącznie z przystankami: Wzgórze św. Maksymiliana SKM, Armii Krajowej, Gdynia Dworzec Gł. PKP – Morska, Morska – Estakada, Obłuże Centrum, Żeliwna, Pogórze Dolne, Pogórze Górne, Kosakowo – Urząd Gminy i Kosakowo Cmentarz Komunalny.
Cmentarze w Rumi – Komunalny i Cmentarz przy pl. Kaszubskim obsłuży linia C86, funkcjonująca w godz. 7:30 – 18:00 wyłącznie z przystankami: Stara Rumia Cmentarz, Kujawska, Dąbrowskiego – Kościół, Rumia Dworzec PKP i Rumia Cmentarz Komunalny.
Uruchomione zostaną też linie 288 na trasie Cisowa SKM – Rumia Dworzec PKP, 327 na trasie Cisowa Sibeliusa – Karwiny Tesco oraz 380 na trasie Redłowo SKM – Spokojna Cmentarz.
Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania linii 26 i 187 do 10 minut) oraz 173 i 197 do 20 minut. Ponadto, wybrane kursy linii K będą wykonywane przez Oksywie Dolne i Oksywie Górne.
2 listopada (poniedziałek)
Obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.
Podwojona zostanie częstotliwość kursowania autobusów na liniach 105 (kursy co 15 minut, obsługa autobusami przegubowymi) i 190 (kursy co 7-8 minut).
SOPOT
W dniach 1 i 2 listopada sopockie cmentarze pozostaną otwarte. Po konsultacjach z proboszczami, we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, nie będą tam jednak odprawiane msze święte i nabożeństwa. Nie będzie też procesji. Ze względu na pandemię koronawirusa i pilną konieczność ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się choroby nie będą organizowane także tradycyjne kwesty i zbiórki pieniędzy.
Zmiany w organizacji ruchu w okolicach sopockich cmentarzy wiążą się również z pracami, jakie cały czas są prowadzone w rejonie remontowanego skrzyżowania alei Niepodległości i ul. Malczewskiego, a więc drogi dojazdowej do nekropolii. Zmiany te obrazuje poniższa mapka.
(graf. UM Sopot)
Autobusy komunikacji miejskiej
W sobotę 31 października i w niedzielę 1 listopada obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w soboty.
Linia 181 obsługiwana będzie przez oba dni, przez pojazdy standardowe (ze względu na możliwe utrudnienia w przejeździe), ze zwykłą częstotliwością 30 min.
Linia 187 obsługiwana przez pojazdy standardowe, w dniu 31 października w godz. 8:30 – 17:30 z częstotliwością 15 min, w pozostałych godzinach ze stałą częstotliwością 30 min. W dniu 1 listopada linia 187 będzie funkcjonować w godz. 7:30 – 9:00 oraz 17:30 – 18:30 co 15 minut, w godz. 9:00 – 17:30 co 10 minut, natomiast w pozostałych godzinach ze stałą częstotliwością 30 min.
SŁUPSK
Słupsk uruchamia dodatkowe połączenia na cmentarze. Wszystkie połączenia 1 listopada będą bezpłatne. W związku z pandemią koronawirusa autobusy będą kursować nawet co 2 minuty.
– Na chwilę obecną przyjęto wariant zakładający normalne funkcjonowanie cmentarzy i obsługę z priorytetem dla transportu zbiorowego – informuje Hubert Tosik z Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. – Oprócz corocznych linii 61, 62 i 63 specjalne linie cmentarne obejmą zasięgiem kolejne osiedla: Westerplatte i Hubalczyków (linia 64) oraz Parkowe i Nadrzecze (linia 65). 1 listopada przejazdy komunikacją miejską na wszystkich liniach będą bezpłatne.
Z uwagi na zwiększone wymogi dotyczące bezpieczeństwa do obsługi wszystkich linii komunikacji miejskiej skierowane zostaną 52 pojazdy.
Organizacja ruchu w obrębie Starego Cmentarza
W dniach 29 października (czwartek) – 1 listopada (niedziela): wyłączony z funkcjonowania będzie parking przy ul. Prof. Lotha, wyłączone z funkcjonowania będzie ul. Rabina Maxa Josepha, wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na ulicy Hołdu Pruskiego w kierunku od ulicy Madalińskiego do ulicy Wiśniowej.
W dniu 1 listopada (niedziela): wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na ul. Piastów, wyłączona zostanie z ruchu ul. Obrońców Wybrzeża, ulica Kaszubska na odcinku od ulicy Kilińskiego do ul. Armii Krajowej (w celu uniknięcia zablokowania ul. H. Pobożnego ruch z ul. Armii Krajowej zostanie przekierowany w ul. Partyzantów), na ul. Madalińskiego parkowanie po prawej stronie, na ul. Św. Piotra parking na terenie po wyburzonym budynku, Osiedle Przy Lesie – parkowanie w pasie ulic Lawendowej i Makowej.
Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych przewiduje się na ul. Madalińskiego, teren naprzeciwko kas biletowych i ogrodzony plac za głównym wejściem, parking na ul. Prof. Lotha (przy Poliklinice), na ul. Lawendowej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w kierunku od ul. Klonowej – parkowanie po obu stronach drogi.
Organizacja ruchu w obrębie Nowego Cmentarza
W dniu 1 listopada, wzorem lat ubiegłych, zostanie zamknięta ulica Zachodnia (bezpośredni dojazd do Nowego Cmentarza możliwy będzie wyłącznie komunikacją miejską ze średnią częstotliwością odjazdów co ok. 2-3 minuty). Na ringu od ronda z ul. Konarskiego do ronda z ul. Banacha do parkowania udostępnione będą po jednym pasie ruchu w obu kierunkach, ruch z kierunku Bierkowa zostanie skierowany w ulice Niemena i Banacha.
Zakazy wjazdu i ruchu w obrębie Nowego Cmentarza nie będą dotyczyły: autobusów, pojazdów uprzywilejowanych, służb komunalnych, osób niepełnosprawnych, pojazdów służby zdrowia, osób posiadających zezwolenie na handel, pojazdów ZIM, TAXI.
Komunikacja miejska
Uruchomione zostaną specjalne linie:
Linia 61 : Kołłątaja – Wojska Polskiego – Sienkiewicza – Grodzka – Armii Krajowej – Stary Cmentarz – Kaszubska – Kilińskiego – Kopernika – Wolności – 3 Maja – Zachodnia – NOWY CMENTARZ – Zachodnia – 3 Maja – Wolności – Kopernika – Kilińskiego – Kaszubska – Stary Cmentarz – Armii Krajowej – Grodzka – Sienkiewicza – Tuwima – Kołłątaja
Linia 62 : 11 listopada – Szczecińska – Kołłątaja – Wojska Polskiego – Sienkiewicza – Grodzka – Armii Krajowej – Stary Cmentarz – Kaszubska – Kilińskiego – Kopernika – Wolności – 3 Maja – Zachodnia – NOWY CMENTARZ – Zachodnia – 3 Maja – Wolności – Kopernika – Kilińskiego – Kaszubska – Stary Cmentarz – Armii Krajowej – Grodzka – Sienkiewicza – Tuwima – Szczecińska – 11 listopada
Linia 63 : 11 listopada – Szczecińska – Małcużyńskiego – Piłsudskiego – Pileckiego – Rejtana (nawrót na rondzie przy Konarskiego) – Rejtana – 3 Maja – Zachodnia – NOWY CMENTARZ – Zachodnia – 3 Maja – Rejtana (nawrót na rondzie przy Konarskiego) – Pileckiego – Piłsudskiego – Małcużyńskiego – Szczecińska – 11 listopada
Linia 64 : Hubalczyków – Bohaterów Westerplatte – Wiejska – Garncarska – Pobożnego – Armii Krajowej – Stary Cmentarz – Kaszubska – Kilińskiego – Kopernika – Wolności – 3 Maja – Zachodnia – NOWY CMENTARZ – Zachodnia – 3 Maja – Wolności – Kopernika – Kilińskiego – Kaszubska – Stary Cmentarz – Armii Krajowej – Pobożnego – Garncarska – Wiejska – Bohaterów Westerplatte – Hubalczyków
Linia 65 : Os. Nadrzecze – Poznańska – Lutosławskiego – Prosta – Jagiełły – Sienkiewicza – Grodzka – Armii Krajowej – Stary Cmentarz – Kaszubska – Kilińskiego – Kopernika – Wolności – 3 Maja – Zachodnia – NOWY CMENTARZ – Zachodnia – 3 Maja – Wolności – Kopernika – Kilińskiego – Kaszubska – Stary Cmentarz – Armii Krajowej – Grodzka – Sienkiewicza – Jana Pawła II – Prosta – Lutosławskiego – Szymanowskiego – Słoneczna – Zielona – Os. Nadrzecze
Do 30 października (piątek)
Dodatkową obsługę Nowego Cmentarza zapewnia specjalna linia 68 , funkcjonująca w zastępstwie linii 8. Dojazd do Starego Cmentarza możliwy jest przede wszystkim liniami 9 i 18.
31 października (sobota)
Na wszystkich liniach obowiązuje rozkład jazdy ważny w soboty. Dodatkowo z częstotliwością co 30 minut kursują autobusy specjalnej linii 62. Dojazd na Nowy Cmentarz możliwy również specjalną linią 68.
Na linii 19 kursy o godz. 8:50, 9:50, 10:50, 11:50, 12:50, 13:50, 14:50 i 15:50 z pętli 11 Listopada zostaną wykonane na dłuższej trasie do Nowego Cmentarza.
Do obsługi wybranych kursów na liniach 9, 18, 19, 62 i 68 zostaną skierowane autobusy przegubowe.
1 listopada (niedziela)
Na wszystkich liniach obowiązują rozkłady jazdy ważne w niedziele i święta. Dodatkowo funkcjonują specjalne linie 61 (co 10 minut), 62 (co 10 minut), 63 (co 15 minut), 64 (co 15 minut) oraz 65 (co 20 minut).
Na liniach 9 i 18 w godzinach od ok. 9:00 do ok. 15:00 podwojona zostanie częstotliwość kursowania. Autobusy linii 9 będą kursować co 30 minut, zaś linia 18 co 15 minut.
Uruchomione zostaną dodatkowe kursy linii 68: z pętli Hubalczyków o godz. 10:36 i 11:36 oraz z Nowego Cmentarza o godz. 11:00 i 12:00.
Nie będą kursować autobusy linii 28.
Dzięki przemienności odjazdów na wspólnych odcinkach specjalne linie autobusowe będą kursować nawet co 2 minuty!
2 listopada (poniedziałek)
Na wszystkich liniach obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni powszednie. Dodatkowo w godzinach 8:00 – 13:00 z częstotliwością co 30 minut kursują autobusy linii 62.
Dojazd do Nowego Cmentarza możliwy również specjalną linią 68.
Kursowanie linii specjalnej 68 zostanie utrzymane również przez kilka dni po okresie Wszystkich Świętych.
ELBLĄG
Autobusem, ale także wyjątkowo w tym roku samochodem osobowym można będzie dotrzeć na elbląskie cmentarze. W przeciwieństwie do lat poprzednich nie zostanie zamknięta dla ruchu prywatnych aut ulica Łęczycka prowadząca do największej w Elblągu nekropolii Dębica.
– Ulica Łęczycka będzie jednokierunkowa i będzie na niej można ukośnie parkować od cmentarza dolnego do górnego, a także na wszystkich parkingach – zapowiada Tomasz Świniarski, szef wydziału zarządzania kryzysowego w elbląskim magistracie.
Komunikacja miejska
31 października (sobota) i 1 listopada (niedziela) – w tych dniach wszystkie przejazdy komunikacją miejską w Elblągu będą bezpłatne.
Z uwagi na zaplanowaną organizację ruchu w okolicy cmentarza Dębica, autobusy komunikacji miejskiej będą kursowały tylko do dolnej pętli przy tej nekropolii.
WARTO PAMIĘTAĆ
Obowiązująca na terenie całego kraju strefa czerwona wpływa na limity pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej. W autobusach i tramwajach może podróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących. W związku z tym nadal obowiązuje zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących. Obowiązkowe jest też zasłanianie nosa i ust.
Również na terenie cmentarzy obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust, utrzymywania dystansu fizycznego oraz częstej dezynfekcji rąk.
Ponieważ w rejonie wielu cmentarzy zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć.
O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać piesi. Niezmotoryzowani muszą dać się dostrzec kierowcom. Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Doskonałym rozwiązaniem są więc elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.
Wcześnie zapadający zmrok i tłumy ludzi na cmentarzach to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.
Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom i nie pozwólmy się okraść!
Marcin Lange/Marcin Kamiński/Marek Nowosad/am