Prawie 100 samotnych i schorowanych seniorów z Elbląga korzysta na stałe z pomocy wolontariuszy. Ich liczba może się jeszcze zwiększyć, bo decyzją wojewody do początku grudnia zamknięto wszystkie dzienne placówki dla seniorów.
– Najczęściej seniorzy proszą o zrobienie im zakupów, wykupienie leków czy wyprowadzenie psa. Ale zdarzają się nietypowe zlecenia: porąbanie drewna, załatwienie sprawy urzędowej czy kupno pomidorów z wybranego sklepu i dostarczenie ich do sąsiadki – wyjaśnia Laura Mickiewicz z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu.
Wolontariusze, których jest kilkudziesięciu w Elblągu, coraz częściej dostają zlecenie na hurtowe zakupy.
– Już się martwimy co będzie w okresie przedświątecznym. Wolontariusze już teraz stoją w kolejkach do kasy coraz dłużej – dodaje Mickiewicz.
Wszyscy pomagający seniorom wolontariusze mają imienne identyfikatory.
NIECZYNNE PLACÓWKI
Do 4 grudnia czasowo zawieszają działalność wszystkie funkcjonujące na terenie miasta dzienne domy i kluby seniora, w tym placówki działające w ramach Programu „Senior+”, środowiskowe domy samopomocy oraz warsztaty terapii zajęciowej.
Samorząd elbląski zwraca się z apelem do rodzin podopiecznych ww. placówek o podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie opieki swoim bliskim.
REGIONALNE CENTRUM WOLONTARIATU
W komunikacie rzecznik prezydenta Elbląga przypomina o możliwości skorzystania przez seniorów z pomocy Regionalnego Centrum Wolontariatu.
– Akcja skierowana jest do mieszkańców Elbląga, w szczególności starszych, samotnych, niepełnosprawnych, którym zaleca się pozostawanie w domu, a którzy ze względu na sytuację życiową potrzebują pomocy i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, m.in. w zapewnieniu dostępu do podstawowych artykułów – dodaje rzecznik.
Każdy, kto potrzebuje takiej pomocy lub ma informacje o takiej osobie, może skontaktować się bezpośrednio z Regionalnym Centrum Wolontariatu, które jest wiodącym koordynatorem akcji, pod nr tel. 600-384-230 lub 505-390-239.
Marek Nowosad/ako