W sobotę, 14 listopada, przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Ta choroba dotyka milionów osób na całym świecie. Wiedza i świadomość o tej przypadłości może uratować wiele żyć – cukrzycy typu 2 można bowiem zapobiegać.
Cukrzyca typu 2 nie ujawnia się od razu. Może rozwijać się przez lata, aby w końcu zaskoczyć. Podczas tego momentu nieświadomości rozwija się wraz z niską aktywnością fizyczną, złą dietą, nadwagą i otyłością. Cukrzyca nie sprawia bólu – bolą za to jej konsekwencje. W najgorszych przypadkach kończy się to na stopie cukrzycowej, niewydolności nerek, poważnych problemach ze wzrokiem lub z układem krwionośnym.
W Gdańsku średnio 1 na 10 mieszkańców choruje na cukrzycę, a co drugi z nich nie jest świadomy swojej choroby. Miasto postanowiło stawić czoła problemowi, z projektem „Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy – program polityki zdrowotnej dotyczącej prewencji cukrzycy typu 2 u osób w wieku aktywności zawodowej na terenie Miasta Gdańska i Gminy Stegna”.
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?
Bezpłatne konsultacje trwają w Gdańsku już od kilku miesięcy. Aby móc z nich skorzystać, należy zrobić pierwszy krok, wypełniając ankietę FINDRISK na stronie projektu.
Wszystkie etapy udziału uczestnika w projekcie, planowane są indywidualnie. – W dobie pandemii staramy się zapewnić pełne bezpieczeństwo badań i konsultacji zarówno osobom uczestniczącym w projekcie, jak i zaangażowanym w jego realizację specjalistom – podkreślają organizatorzy.
Osoby, które po wypełnieniu ankiety zostaną zakwalifikowane do grupy ryzyka, zostaną zaproszone na bezpłatne badanie laboratoryjne. Wynik tego badania zweryfikuje, czy faktycznie jesteśmy w stanie przedcukrzycowym i jeśli tak, otworzy drogę do udziału w projekcie.
oprac. ako