25 stycznia rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie zmian statutów gdańskich dzielnic. Swoje uwagi i propozycje mieszkańcy będą mogli zgłaszać do 15 lutego.
Co obejmują statuty dzielnic? – Regulują funkcjonowanie organów dzielnic, mówią o wyborach do rad, poruszają kwestię wydawania środków, którymi dysponuje dzielnica. To są rzeczy, które mają wpływ na życie mieszkańców w danym miejscu. Warto wiedzieć, że takie statuty są, że dzielnice mają swoje środki i że mieszkańcy mogą się na przykład włączać w ich planowanie – wytłumaczyła Sylwia Betlej z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
NOWOŚCI W STATUTACH
Projektowane zmiany w zasadach funkcjonowania Rad Dzielnic dotyczą m.in. zmian funkcjonowania rad, kompetencji i współpracy z radnymi miejskimi czy urzędem, a także sfery budżetowej i planowania finansów dzielnicy. Istotną nowością jest całkowite zniesienie progu frekwencji, od której zależy ważność wyborów. Obecnie próg ten wynosi 5%.
Swoje uwagi mieszkańcy Gdańska mogą zgłaszać wypełniając formularz dostępny na stronie urzędu miejskiego i dostarczając go osobiście w siedzibie przy ul. Nowe Ogrody 8/12 lub drogą elektroniczną na adres e-mail: konsultacje@gdansk.gda.pl, w terminie od 25 stycznia do 15 lutego 2021 roku.
Na 9 lutego zaplanowano również spotkanie otwarte online o charakterze wysłuchania publicznego.
„POSTULATY BĘDĄ SZCZEGÓŁOWO ANALIZOWANE”
– Wszystkie postulaty i uwagi, które wpłyną, będą szczegółowo analizowane przez zespół powołany przez prezydent miasta. Jest bardzo prawdopodobne, że istotna część z nich zostanie uwzględniona. Jesteśmy otwarci na to, by te zmiany były dopasowane do potrzeb mieszkanek i mieszkańców Gdańska – zaznaczył Cezary Śpiewak-Dowbór przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska.
Konsultacje społeczne w sprawie zmian statutów gdańskich dzielnic to element procesu reformy Rad Dzielnic. Przez ponad dwa lata pracowała nad nimi Komisja doraźna ds. Reformy Jednostek Pomocniczych Rady Miasta Gdańska.
Aleksandra Nietopiel/mw