W Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku trwa budowa kotłowni rezerwowo-szczytowej. Po raz pierwszy w Polsce zostaną w niej wykorzystane kotły elektrodowe. W ostatnich dniach stanął tam nowy komin.
Wkrótce zostaną do niego podłączone kotły olejowe. Nowy komin do kotłowni rezerwowo-szczytowej ma 40 metrów wysokości. To konstrukcja stalowa z dwoma przewodami w środku, wykonanymi ze stali nierdzewnej.
Komin przyjechał na budowę w dwóch częściach, a każdy skład miał długość ok. 34 m. Zamontowana została także suwnica belkowa o udźwigu 3,2 tony, która będzie wykorzystywana w przyszłości w sytuacjach remontowych. To ostatni wielkogabarytowy element, który musiał być zamontowany przed ścianami i dachem.
Budowa nowych mocy szczytowych to ważna inwestycja dla mieszkańców Gdańska. Przede wszystkim wzmacnia ona bezpieczeństwo energetyczne miasta, a zastosowanie kotłów elektrodowych jako zeroemisyjnego źródła energii pozytywnie wpłynie na jakość powietrza.
INNOWACYJNA TECHNOLOGIA
Nowe kotły będą zasilane energią elektryczną z istniejących generatorów. Zastosowana technologia umożliwi automatyczną pracę nowej kotłowni rezerwowo-szczytowej, reagującej na zmienne zapotrzebowanie na energię cieplną w zakresie mocy od 2,5 do 130 MWt.
Innowacyjna technologia, oparta na połączeniu pracy kotłów elektrodowych i olejowych, umożliwi szybkie rozpoczęcie pracy kotłowni w zaledwie kilka minut przy maksymalnej sprawności wykorzystania energii.
SZCZEGÓŁY INWESTYCJI
Wartość inwestycji to ponad 80 mln zł. Kotłownia składać się będzie m.in. z dwóch kotłów olejowo-gazowych o mocy 30 MWt każdy oraz dwóch kotłów elektrodowych o mocy 35 MWt każdy. Zgodnie z harmonogramem inwestycja będzie gotowa do eksploatacji przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego 2021/2022.
Już w przyszłym sezonie grzewczym do mieszkańców Gdańska i Sopotu popłynie ciepło wyprodukowane w nowej kotłowni.
oprac. ako