Gdańskie zoo powitało nowego mieszkańca – nowonarodzonego kapodzioba. To jeden z pierwszych przychówków tego roku. Jego piórko zostało wysłane do badań genetycznych, które wskażą, jakiej jest płci. Malec wykluł się 23 lutego i obecnie można go obserwować w wolierze, którą zajmuje razem z rodzicami.
To ptak lądowy, który rzadko wchodzi do wody. Jego naturalnym środowiskiem są wyspy u wybrzeży Australii i Tasmania. To, co wyróżnia kapodzioba, to dziób niemal w całości przykryty woskówką o ciekawym, seledynowym kolorze.
Gatunek i rodzaj tego zwierzęcia po raz pierwszy opisał w 1801 roku angielski ornitolog John Latham. Kapodziób żywi się pokarmem roślinnym, żerując na trawiastych plażach i stokach. Poza sezonem lęgowym towarzyski ptak, przemieszcza się w niewielkich stadach. Kapodzioby do lęgów przystępują od lipca do sierpnia. Gniazdo jest umieszczane na ziemi, w dołku pod skałami i krzewami. Samica składa 4–5 jaj, które wysiaduje przez 34–37 dni.
(Fot. facebook.com/zoogdansk)
Długość ciała kapodzioba wynosi 75–100 cm, długość skrzydła 45–50 cm, rozpiętość skrzydeł 137–160 cm; masa ciała samców 3170–5100 g, samic 3180 g. Samce są nieco większe od samic. Kapodziób charakteryzuje się krótką szyją i małą głową oraz krótkim, tępym dziobem, pokrytym prawie do końca zielonkawą woskówką. Nogi są różowe z czarnymi palcami o mocnych pazurach i głęboko wciętych błonach pławnych. Upierzenie jest popielate z ciemniejszymi plamami na skrzydłach.
Woliera kapodziobów w gdańskim zoo znajduje się na przeciwko wybiegu jeleni szlachetnych.
oprac. ap