Wszystko wskazuje na to, że dzieci w gdyńskich szkołach będą jadały lepiej. W ramach przeciwdziałania skutkom otyłości i nadwagi posiłki w placówkach mają być przygotowywane zgodnie z wytycznymi indywidualnej diety.
O tym, jakiego rodzaju posiłek dostanie dziecko mają decydować rodzice. Do wyboru będzie kilka diet, w tym wegetariańska i wegańska. Platformą komunikacji stanie się specjalna aplikacja.
Na razie to tylko plany, ale ich wprowadzenie w przyszłości jest jak najbardziej realne. Na początek przeprowadzone zostaną badania oraz analizy jakości i organizacji żywienia zbiorowego w gdyńskich szkołach.
ZMIANY W ŻYWIENIU
Trwają konsultacje z dietetykami, którzy zaproponują zmiany w żywieniu młodych gdynian oraz konkretny program zmian. W całym projekcie chodzi o edukację żywieniową, a także zwiększenie świadomości gdyńskich dzieci oraz ich rodziców w tym zakresie.
Działanie systemu ma być proste i przyjazne. Za pomocą aplikacji, każdy z rodziców będzie mógł wybrać dla swojego dziecka zdrowy i zbilansowany posiłek, odpowiedni do zaproponowanej diety. To szczególnie istotne w przypadku dzieci zmagających się z cukrzycą, alergików, a także mających nietolerancje pokarmowe, jak i wegetarian.
20 PROCENT MŁODYCH GDYNIAN Z NADWAGĄ
Na tę chwilę projekt dotyczy 554 dzieci w żłobkach, sześciu tysięcy w przedszkolach oraz 10 600 uczniów szkół podstawowych. Oni wszyscy korzystają z żywienia zbiorowego w gdyńskich placówkach samorządowych.
Działanie jest konieczne, gdyż, jak pokazały badania, co piąty 9-latek z Gdyni cierpi na nadwagę. Jedna trzecia dzieci w tym wieku wykazuje słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną. Jedną z przyczyn tych efektów jest niewłaściwa, często obfita w cukry dieta.
Najbliższe działania będą dotyczyły prac projektowych, mających na celu przygotowanie nowego sposobu organizacji żywienia, a ich koszt wyniesie 200 tys. zł.
Gdynia.pl/oprac.pb