Na świecie opisano 18 gatunków tych nielotów. Współcześnie, te wyjątkowe i lubiane ptaki, zamieszkują południową półkulę naszej planety. Nie zmieniły swojej budowy od 45 milionów lat. Żaden z nich nie potrafi latać. Mowa oczywiście o pingwinach.
25 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Pingwina. Naukowcy zaobserwowali, że przez siedem lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli, po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych – za każdym razem 25 kwietnia. Tym samym ten dzień stał się idealna datą na pingwinie święto.
PINGWINY W GDAŃSKIM ZOO
Pingwiny tońce nie zamieszkują polarnych rejonów Arktyki – w naturze obserwować je możemy u wybrzeży Afryki Południowej. Pingwiny mają maleńkie mięśnie u podstawy każdego piórka, które umożliwiają ich ścisłe przyleganie do ciała podczas pływania w wodzie. Na lądzie pióra utrzymywane są bardziej nastroszone, co powoduje utworzenie izolacyjnej warstwy zatrzymującej powietrze.
W środowisku naturalnym na lądzie, by uniknąć przegrzania, tońce pozostają aktywne jedynie nocą. Układ plamek na piersi pingwina tońca jest inny u każdego osobnika. To ich cecha rozpoznawcza, podobnie jak linie papilarnie u ludzi. Stado w gdańskim zoo liczy obecnie 78 osobników i tym samym jest największą grupą hodowlaną w Polsce. Coroczne liczne przychówki pozwalają na wymianę zwierząt z innymi ogrodami zoologicznymi w ramach programu EEP.
ZAGROŻONE WYGINIĘCIEM
Pośród zagrożonych wyginięciem pingwinów znajduje się ponad połowa wszystkich gatunków. Kontynent Afryki reprezentuje jedyny gatunek tych nielotów – pingwin toniec – Spheniscus demersus. W Czerwonej Księdze IUCN – Red List – EN – figuruje jako gatunek bardzo zagrożony wyginięciem.
Gdański Ogród Zoologiczny bierze udział w europejskim programie hodowlanym EEP. Potomstwo wyklute w ramach tego programu, według wytycznych koordynatora EEP, przekazywane jest do innych ogrodów zoologicznych. Pingwin toniec, zwany też pingwinem przylądkowym, został ujęty również na liście CITES – Konwencja Waszyngtońska. Przyczyny drastycznego spadku liczebności tego jedynego afrykańskiego pingwina to między innymi: zmniejszanie się zasobów pokarmowych wskutek nadmiernego połowu ryb oraz wycieki ropy naftowej do morza.
Australię i Nową Zelandię zamieszkuje sześć zagrożonych gatunków. W regionach Ameryki ochroną zostały objęte trzy gatunki, na wyspach południowej Oceanii – podobnie. W Antarktyce pięć gatunków zostało zapisanych na liście IUCN – Red List. Najbardziej przystosowany do niesprzyjających warunków geograficznych i klimatycznych jest pingwin cesarski Aptenodytes forsteri – największy gatunek pośród tych fascynujących stworzeń.
#WorldPenguinDay Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pingwina! ???? W naszej kolonii żyje 78 osobników! ???????????????????? Podzielcie się w…
Opublikowany przez Gdański Ogród Zoologiczny Sobota, 24 kwietnia 2021
oprac. ap