Morskie fale zastąpiły kwiatowe dekoracje z biało-czerwonymi motywami. Most nad Gdynia Way w angielskim Plymouth po 40 latach zyskał nowy design. To nie tylko atrakcja dla turystów i mieszkańców, ale przede wszystkim symbol współpracy między Gdynią a Plymouth, które są miastami partnerskimi od 45 lat.
W Plymouth, będącym jednym z największych portów Wielkiej Brytanii, położonym nad rzeką Plym i Tamar, na granicy między Kornwalią a Devonem, mieszka około 15 tys. emigrantów z Polski. Kilka dni temu oficjalnie zaprezentowano nowy, morski design znanego mostu, znajdującego się nad Gdynia Way (Drogą Gdyńską).
MOST
Renowację mostu przeprowadzono m.in. w celu uczczenia 45. rocznicy współpracy miast siostrzanych: Plymouth i Gdyni. Projekt był realizowany z udziałem wolontariuszy. Został sfinansowany dzięki grantom kulturalnym i środkom od prywatnych sponsorów. Grupie pasjonatów z Plymouth zależało, aby most, usytuowany na głównej trasie, prowadzącej do miasta, przyciągał uwagę swoim odświeżonym i unowocześnionym wyglądem – atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Wykonanie projektu grafiki umieszczonej na moście oraz jej instalację zlecono firmie James Edgar Studio. Podczas realizacji zlecenia nawiązała ona kontakty z polską społecznością w Plymouth: z Polską Szkołą Sobotnią i stowarzyszeniem Plymouth-Gdynia Twinning Panel. Przedstawiciel firmy projektowej korzystał z inspiracji dostarczonych przez uczniów szkoły, a dodatkowo w styczniu 2020 roku osobiście odwiedził Gdynię. Nowy design mostu zawiera morskie akcenty charakterystyczne dla obu miast.
Wiktor Dworznikowski, prezes Plymouth-Gdynia Twinning Panel, jeden z 15 tys. Polaków mieszkających w Plymouth, jest szczególnie dumny z nowego wyglądu mostu. Powiedział, że – to wielki dzień dla polskiej społeczności, na który czekali od bardzo dawna. To symbol wieloletnich więzi łączących oba miasta.
Plymouth to pierwsze miasto siostrzane, z którym Gdynia zawarła umowę o współpracy. Wydarzyło się to 11 września 1976 roku. Współpraca jest realizowana głównie w dziedzinach edukacji, kultury i sportu.
Młodzież z Plymouth regularnie brała udział w organizowanych w Gdyni Igrzyskach Miast Bliźniaczych. Były wymiany między teatrami z obu miast, zrealizowano kilka wystaw fotograficznych i plastycznych zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Gdyni, organizowano wymiany międzyszkolne dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.
Stowarzyszenie Plymouth-Gdynia Twinning Panel ufundowało nagrodę finansową dla najlepszego absolwenta gdyńskiej szkoły ponadgimnazjalnej w zakresie znajomości języka angielskiego. Przyznawana była corocznie przez dziesięć lat. Plymouth-Gdynia Twinning Panel przekazywało również dary pieniężne lub rzeczowe dla Szpitala Miejskiego w Gdyni, dawnego Domu Dziecka w Demptowie i Hospicjum św. Wawrzyńca.
W Plymouth jest więcej gdyńskich akcentów. Jedna z tamtejszych ulic od 1983 roku nosi nazwę Gdynia Way. Z kolei w naszym mieście od 1982 roku mamy skwer Plymouth z pomnikiem w kształcie kotwicy i tablicą upamiętniającą długoletnią współpracę między tymi dwoma miastami.
oprac. ap