Bezpłatne czipowanie psów to propozycja dla właścicieli czworonogów chcących zadbać o dodatkowe bezpieczeństwo swoich zwierzaków. Aby z niej skorzystać, należy spełnić jeden warunek – właściciel zwierzęcia musi być zameldowany w Gdańsku.
Usługa realizowana jest w czterech lecznicach weterynaryjnych znajdujących się na terenie miasta. Przed udaniem się do jednej z nich w celu oznakowania psa, należy umówić się telefonicznie na wizytę.
BEZPIECZNY ZABIEG
Chip to układ scalony z zaprogramowanym 15-cyfrowym, niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym. Umieszcza się go pod skórą zwierzęcia, najczęściej w okolicach karku. Odczytanie czipa możliwe jest poprzez przyłożenie do ciała zwierzęcia specjalnego urządzenia, które poprzez fale radiowe o niskich częstotliwościach aktywuje czip i wyświetla numer, który został mu przypisany. Zabieg elektronicznego znakowania jest nieinwazyjny, bezpieczny dla zdrowia zwierzęcia i co najważniejsze – daje poczucie bezpieczeństwa, że nasz pies w razie zagubienia czy kradzieży, ma większe szanse na odnalezienie.
Wizyta w gabinecie weterynaryjnym w celu oznakowania psa, trwa kilka minut. Po zaczipowaniu, właściciel psa wypełnia druk, w którym podaje swoje dane osobowe z adresem i numerem telefonu. Właściciele psów, którzy nie chcą zaczipować psa, bo boją się o swoje prywatne dane, nie muszą się martwić, ponieważ podane informacje są niejawne.
„GWARANCJA USTALENIA TOŻSAMOŚCI PSA”
– Akcję bezpłatnego czipowania psów prowadzimy w Gdańsku od 25 lat – wyjaśnia portalowi gdansk.pl Emilia Salach, p.o. kierownika Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Promyk. – Pies, który trafia do schroniska, w pierwszej kolejności sprawdzany jest pod kątem posiadania czipa. Ten rodzaj oznakowania daje gwarancję ustalenia tożsamości psa, który uciekł właścicielowi lub zgubił się i w rezultacie trafił do schroniska. Takie sytuacje są zazwyczaj dużym stresem zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela, dlatego gorąco zachęcam, by ci, którzy jeszcze nie oznakowali swoich psiaków, zrobili to właśnie teraz.
Psa można zaczipować w następujących miejscach:
Lecznica Weterynaryjna Zwierzyniec, ul. Kartuska 249, tel. 58 302 00 02.
Dla dzielnic: Osowa, Matarnia, Kokoszki, Piecki-Migowo, Siedlce, Suchanino, Wzgórze Mickiewicza, Brętowo, VII Dwór, Strzyża, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Żabianka – Wejhera – Jelitkowo – Tysiąclecia, Oliwa.
Przychodnia Weterynaryjna Vet-Life, ul. Hebanowskiego 72F, tel. 731 001 833.
Dla dzielnic: Chełm, Jasień, Orunia – św. Wojciech – Lipce, Ujeścisko.
Przychodnia Weterynaryjna przy ul. Sokola 2, tel. 500 101 071.
Dla dzielnic: Śródmieście, Olszynka, Rudniki, Wyspa Sobieszewska, Krakowiec – Górki Zachodnie, Stogi, Przeróbka.
Gabinet Weterynaryjny M. Czernielewski, ul. Lelewela 23E, tel. 58 344 63 45.
Dla dzielnic: Aniołki, Brzeźno, Letnica, Młyniska, Nowy Port, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Zaspa-Młyniec, Zaspa-Rozstaje.
gdansk.pl/mm