Dr Karol Nawrocki został we wtorek powołany na stanowisko wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Decyzja została zaopiniowana pozytywnie przez Kolegium IPN. Obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej wygrał konkurs na prezesa Instytutu.
Jego kandydatura została już zaakceptowana przez sejm, musi ją jeszcze przyjąć senat. Kadencja Jarosława Szarka kończy się 22 lipca.
Głównym zadaniem Karola Nawrockiego będzie realizacja międzynarodowego projektu „Szlak Nadziei” opowiadającego o losach ponad 100 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy armii gen. Władysława Andersa. W jego ramach, historia tego szczególnego dla polskiego narodu doświadczenia zostanie opowiedziana i upamiętniona m.in. w miejscach znajdujących się na szlaku wędrówki armii gen. Andersa. Projekt ten został przedstawiony przez dr. Karola Nawrockiego w trakcie przesłuchania kandydatów na Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
NOWE MOŻLIWOŚCI DLA MUZEUM
Jak zapewnia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, nowe obowiązki Karola Nawrockiego nie wpłyną na dynamikę pracy instytucji. Jego udział w działaniach IPN ma dać szansę na realizowanie przez obydwie instytucje działań i przedsięwzięć na rzecz przywrócenia i pielęgnowania pamięci o polskiej historii w środowisku międzynarodowym.
js/pb