Wyjątkowy mebel użytkowy wrócił po ponad stu latach do Gdańska. To ławoskrzynia charakterystyczna dla sieni gdańskiej.
Mebel był elementem wyposażenia jednego z domów przy Długim Targu i jest związany ze słynnym kolekcjonerem Lesserem Giełdzińskim. – Od momentu, kiedy Muzeum Gdańska przejęło Nowy Dom Ławy, stara się przywrócić historyczny wystrój nawiązujący do sieni gdańskiej. Była to idea stworzona między innymi przez Lessera Giełdzińskiego ponad sto lat temu, aby pokazać wnętrze domu zamożnego patrycjusza gdańskiego z okresu baroku. Było to możliwe dzięki temu, że ten kupiec handlujący zbożem dorobił się bardzo dużego majątku i dzięki temu pozyskiwał bardzo cenne eksponaty – wyjaśnia dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.
WPROST Z BERLINA
Mebel został wylicytowany na aukcji w Berlinie wraz z innymi przedmiotami. Muzeum Gdańska po negocjacjach odkupiło eksponat od polskiego kolekcjonera.
Ławoskrzynia jest obiektem użytkowym. – Ława ma funkcje schowka. Mebel powstał w XIX wieku, a właściwie to był wtedy złożony, bo powstał z mebli wcześniejszych. Najstarsze jego elementy pochodzą z przełomu XVI/XVII wieku – wskazuje Izabela Jastrzębska-Olkowska, kierownik Dworu Artusa. Właśnie tam można podziwiać mebel.
Aleksandra Nietopiel/mw