Kolejna dyskusja w ramach Forum Morskiego nosiła nazwę „Zamówienia publiczne, Zielony Ład, offshore szansą na odbudowę przemysłu stoczniowego”. Wziął w niej udział m. in. dziekan kmdr dr hab. Bartłomiej Pączek z Akademii Marynarki Wojennej. Rozmowę prowadziła Iwona Wysocka.
Prelegent zwrócił uwagę, że inwestycja w bezpieczeństwo morskie musi być długofalowa i w krótkim czasie nie przyniesie zwrotu.
– Nie możemy o niej jednak zapominać, a w ostatnich latach zapomnieliśmy. Przede wszystkim powinniśmy wspierać rozwój zdolności narodowych do utrzymania i rozwoju sił morskich, nie tylko sił marynarki wojennej. Trzeba spojrzeć na to z perspektywy trzech wymiarów: pokoju, kryzysu, a nawet potencjalnej wojny. Okres pokoju jest już na tyle długi, że pozwalamy sobie zapomnieć o utrzymaniu odpowiedniego potencjału bezpieczeństwa – tłumaczył dziekan.
„CHCEMY STAĆ NA STRAŻY SUWERENNOŚCI”
– Jako państwo chcemy stać na straży suwerenności i nienaruszalności terytorialnej, a to przekłada się na zapisy strategiczne. One z kolei powinny przekładać się na utrzymanie pożądanego interesu bezpieczeństwa, nawet w przypadku zagrożenia – zaznaczył.
Bartłomiej Pączek zaznaczył, że istnieje możliwość wsparcia publicznego, ale musi się ona wiązać z interesem bezpieczeństwa państwa.
– Możemy zatem wesprzeć np. stocznię, która wytwarza jednostki bojowe na rzecz marynarki wojennej, ale już wedle przepisów nie np. farmę wiatrową. Będziemy tu niestety ofiarą agresywnie grających graczy azjatyckich – mówił w czasie dyskusji.
oprac. amo