Znalezisko archeologiczne na budowie ulicy Jachtowej w Rewie. Składa się na nie między innymi krzemienne ostrze sprzed jedenastu tysięcy lat, a także fragmenty ceramiki oraz narzędzia krzemienne i kamienne sprzed sześciu tysięcy lat.
Krzemienne ostrze pochodzi z czasów schyłkowego paleolitu. Przy pomocy takich przedmiotów dawni myśliwi polowali na zwierzęta (używali też harpunów wykonanych z poroża). Co ciekawe, ostrze jest zrobione z importowanego krzemienia, co świadczy o odległych wędrówkach jego właściciela. Archeolodzy nie wiedzą jeszcze, czy ostrze jest pojedynczym znaleziskiem, czy może było tu jakieś obozowisko, zniszczone przez późniejszych osadników.
W nawarstwieniach zbiornika wodnego znaleziono też kilka całych naczyń, pod którymi znajdowała się dobrze zachowana kamienna siekiera. Pozostałości te mogły być elementem spełnianych rytuałów, ofiar.
Zabytki z badań ulicy Jachtowej trafią do magazynu Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Gdańskim. Przedmioty te zostaną opracowane i opublikowane.