Pierwsza na Pomorzu stacja pomiaru jakości powietrza przy drodze działa w Gdańsku. Urządzenia, należące do fundacji „Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Gdańsk-Gdynia-Sopot”, pracują przy ulicy Słowackiego w Złotej Karczmie.
– Maszyny pokażą, jak duży wpływ na atmosferę ma ruch drogowy – mówi Magdalena Haas, dyrektor Fundacji ARMAG. – Jest przeznaczona do badania zanieczyszczeń z emisji liniowej, pochodzącej z transportu ulicznego, dlatego umieściliśmy ją między jezdniami – dodaje.
– Kluczowe będą wyniki pomiarów tlenków azotu, tlenku węgla i pyłów – tłumaczy dr Michalina Bielawska. – Już po trzytygodniowym działaniu widać, że są podwyższone wartości tlenków azotu i pyłów. Czy będą przekroczenia? Zobaczymy. Jesteśmy po to, by to monitorować – mówi specjalistka.
Wyniki pomiarów można śledzić na stronie fundacji.
POWIETRZE DOBRE, ALE MOGŁO BYĆ LEPIEJ
Przez ostatnie dwa lata jakość powietrza w Trójmieście wyraźnie się poprawiła. Problemów nie ma już ze stężeniem pyłów, które powodują podrażnienia naskórka i śluzówki. Najniebezpieczniejsze są pyły najdrobniejsze, mogące wywołać zatrucie organizmu, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, a także choroby alergiczne i astmę.
Normy przekracza jednak rakotwórczy benzo(a)piren.
(Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)
Stacja kosztowała 600 tysięcy złotych. Jest szóstą w Gdańsku i dziewiątą w Trójmieście, należącą do ARMAG-u. Fundacja działa w Trójmieście od 1993 roku.
Sebastian Kwiatkowski/pb