400 kilowatów energii co godzinę są w stanie wyprodukować wszystkie instalacje fotowoltaiczne należące do Gminy Wiejskiej Chojnice. Jak mówi wójt Zbigniew Szczepański, samorząd stawia na energię odnawialną.
– Panele produkujące prąd pojawiły się już na większości obiektów użyteczności publicznej – zauważa. – Mamy instalacje na obiektach związanych z Gminnym Zakładem Gospodarki Komunalnej, mamy instalacje w większości szkół. Myślę, że to będzie około 400 kilowatogodzin – wylicza Szczepański.
Według szacunków gminy, w obecnym stanie prawnym, poniesione nakłady związane z budową instalacji fotowoltaicznych zwrócą się w sześć, albo siedem lat.
Dwie ważne inwestycje drogowe rozpoczynają się w powiecie kartuskim. Samorządowcy podpisali właśnie umowę na kompleksową przebudowę 4,5-kilometrowego odcinka trasy ze Stężycy do Gołubia. Droga będzie miała nową podbudowę i większą szerokość. Warte 9 milionów złotych i współfinansowane przez Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg oraz gminę Stężyca prace potrwają 15 miesięcy.
Przy udziale państwowej dotacji do przełomu roku zbudowany zostanie także nowy most nad linią kolejową przyszłego bajpasu kartuskiego w Niestępowie, na drodze z Lnisk do Otomina. Prace, będą kosztowały niespełna 5 milionów złotych.
Rozpoczyna się remont ulicy Szkolnej w Przechlewie. Dotychczasowa gruntowa droga zostanie utwardzona asfaltem. Wszystko ma być gotowe jeszcze w tym roku.
Wspomniana droga jest dojazdem nie tylko do posesji, ale również do lokalnych firm. Tuż obok znajduje się także stadion miejski. Jak mówi Krzysztof Michałowski, wójt Przechlewa, w przyszłości miejscowy kompleks sportowy będzie rozbudowywany, stąd potrzeba budowy porządnej drogi.
– Prace będą polegały na zalaniu asfaltem drogi gruntowej, przygotowania parkingu przy stadionie. Obecnie droga ta jest w bardzo złym stanie, jest dziurawa i przejazd nią jest bardzo utrudniony. Po remoncie droga nabierze na pewno nowego wyglądu oraz będzie bardziej bezpieczna dla wszystkich, którzy z niej korzystają – dodaje wójt.
Inwestycja ma kosztować 246 tysięcy złotych. Połowa to rządowe dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg.
Budżet Obywatelski wraca do Żukowa i obejmie całą gminę. Teren samorządu zostanie podzielony na cztery części, takie same jak okręgi wyborcze.
– W nowej formie budżetu chcemy skłonić sołectwa do wspólnego działania – podkreśla burmistrz Wojciech Kankowski. – Żeby dotyczyło zadania, które łączy wszystkich mieszkańców, sołectwa czy też osiedla. Dla przykładu może być to ciąg pieszy, rowerowy, przestrzeń rekreacyjna, która nie jest ograniczona i może z niej się cieszyć każdy – wylicza.
Gmina Żukowo chce przeznaczyć w Budżecie Obywatelskim na jeden okręg 150 tysięcy złotych. Głosowanie nad projektami, które zgłoszą mieszkańcy ma odbyć się jeszcze w tym roku.
Robert Groth, Dariusz Kępa, Sebastian Kwiatkowski/mrud