Trwa czyszczenie krzyży na cmentarzu ofiar Hitleryzmu na Zaspie. Jest to kontynuacja działań gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z poprzednich lat. Od początku trwania akcji oczyszczone zostały tysiąc dwieście trzydzieści trzy nagrobki.
Na cmentarzu przy ul. Chrobrego 80 w Gdańsku na skraju osiedla mieszkaniowego Zaspa-Rozstaje znajduje się ponad 2 tysiące nagrobków. Są to betonowe krzyże imienne, które mają upamiętniać ofiary II Wojny Światowej w tym gdańskich pocztowców, a także tragicznie pomordowanych w obozie koncentracyjnym Stutthof.
OCZYSZCZANIE KRZYŻY
Jak podaje Konrad Marciński z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, do połowy września za pomocą myjek ciśnieniowych zostanie oczyszczonych kolejnych dwieście sześćdziesiąt jeden nagrobków, dzięki takim pracom zniknie z nich brud, kurz, mchy i porosty. Zakończenie prac planowane jest na połowę września.
– Czyszczenie odbywa się cyklicznie i każdego roku przeprowadzamy taką akcję w miesiącach letnio-jesiennych. Przy każdych tego typu pracach ważna jest precyzja, żeby nagrobki zostały dokładnie oczyszczone. Do akcji włączył się także Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Z jego inicjatywy oczyszczonych zostało około 381 nagrobków – dodaje Konrad Marciński
HISTORIA CMENTARZA
Na cmentarzu spoczywają szczątki osób poległych podczas II wojny światowej. Cmentarz ten stał się miejscem pamięci narodowej. W 1951 roku teren został podzielony na 55 kwater, zlikwidowane zostały nagrobki, a na ich miejscu pojawiły się mogiły zbiorowe. W 1985 roku miejsce zostało przeobrażone w cmentarz-pomnik. Przebudowa została dokonana przez artystę Wiktora Tołkina.
Marta Włodarczyk/puch