W dniach 14 i 15 sierpnia w całej Polsce odbywały się obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego. W Gdyni od samego rana trwały uroczystości upamiętniające. Kluczowe z nich miały miejsce przy pomniku Polski Morskiej oraz przy Nabrzeżu Pomorskim, gdzie odbył się uroczysty apel.
Bitwa Warszawska miała miejsce 15 sierpnia 1920 roku. Uznawana jest za przełomowy moment w dziejach Polski, ponieważ miała duże znaczenie w zachowaniu niepodległości kraju.
UROCZYSTY APEL
Podczas apelu w Gdyni oddano hołd żołnierzom. Wręczono też m.in. patenty oficerskie, medale oraz odznaczenia. W uroczystości wzięli udział samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele wojska. Wydarzenie miało miejsce przed okrętem ORP „Błyskawica”.
– W tak pięknym dniu, symbolizującym 101. rocznicę zwycięstwa pod Warszawą z Bolszewikami z 1920 roku, spotkał mnie ogromny zaszczyt. Mogłem wręczyć wyróżnienia, medale dla tych, którzy kultywują pamięć o historii, ale także i czynnie organizują nasze życie w duchu patriotycznym – mówił Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.
– Celebrujemy radosne wydarzenie, wielkie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Zwycięstwo to nazywa się też „cudem nad Wisłą”. Mówi się o genialnej strategii i manewrach. Dla mnie, jako wojskowego praktyka, cudem w tym było to, że zorganizowano tak sprawne siły zbrojne, które były w stanie stawić czoło tej wielkiej potędze ze wschodu – zwracał uwagę kontradmirał Krzysztof Zdonek, zastępca Inspektora Marynarki Wojennej
RANGA WYDARZENIA
Zdaniem posła Marka Rutki, obowiązkiem każdego obywatela jest oddanie czci i pamięci wszystkim, którzy polegli podczas działań wojennych.
– To nie tylko święto obecnych żołnierzy. Oddajemy hołd tym, którzy polegli na wszystkich frontach wojen światowych, żołnierzom, którzy polegli na misjach w Afganistanie i Iraku. Musimy pamiętać o swojej przeszłości i wyciągać z niej wnioski na przyszłość po to, aby być silnym państwem, aby modernizować marynarkę wojenną – podkreślał poseł Marek Rutka.
DZIEŃ OTWARTY W MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ
W dniu święta można było bezpłatnie zwiedzać Muzeum Marynarki Wojennej. Jak wyjaśniła Małgorzata Derlacz-Chmielowiec, kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, na parterze obiektu znajduje się pierwsza wystawa, zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej. Są tam głównie sprzęty z epoki PRL-u oraz wojenne wykopaliska. Jest to wystawa stała, która obejmuje dzieje od zaborów do dnia dzisiejszego. Jednym z elementów wystawy są liczne modele okrętów. Z kolei na piętrze prezentują się stare modele żaglowców. W drugiej części widnieją prace znanego marynisty Mariana Mokwy. Dodatkowym eksponatem jest mapa Lubinusa, czyli Księstwa Pomorskiego.
– Z okazji święta Wojska Polskiego staramy się zawsze zapraszać naszych zwiedzających na ekspozycję plenerową broni uzbrojenia polskiego, gdzie zazwyczaj przygotowujemy festyn wojskowy. W tym roku gościmy wielu rekonstruktorów historycznych reprezentujących różne momenty historii naszej wojskowości. W naszym muzeum trzy wystawy są dziś bezpłatnie otwarte dla wszystkich – mówiła Małgorzata Derlacz-Chmielowiec.
ZDANIE ZWIEDZAJĄCYCH
Zwiedzający nie kryli zadowolenia z faktu, iż w ten szczególny dzień mogli zwiedzić wystawy i zobaczyć jak wyglądało umundurowanie Wojska Polskiego. – Nam się bardzo podoba. Jesteśmy tu z dziećmi, które interesują interaktywne możliwości czytania i poznawania historii – mówiła oglądająca wystawę. – Jesteśmy tutaj pierwszy raz. Jest to bardzo fajna wystawa. Najbardziej zainteresowało mnie uzbrojenie i mundury – dodawał iinny turysta.
Marta Włodarczyk/ua