Mija 400 lat od powstania Kolegium Jezuickiego w Gdańsku na Starych Szkotach. Z tej okazji parafia pw. św Ignacego z Loyoli zaprasza w sobotę na mszę świętą oraz konferencje poświęcone Kolegium Jezuickiemu. W programie znalazły się wykłady, zaprezentowane zostaną także zabytkowe szaty liturgiczne.
Obchody rozpocznie msza święta o godzinie 13:00. Następnie zaplanowano wystąpienie Katarzyny Wyrwicz, która opowie o programie ikonograficznym, zrealizowanym w kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Gdańsku. Kolejnym punktem wydarzenia będzie wykład prof. Sławomira Kościelaka, poświęcony Kolegium Jezuickiemu na Starych Szkotach. Jako ostatni wystąpi Tomasz Korzeniowski. Przedstawi on zagadnienia konserwatorskie kościoła. Podczas wydarzenia w nawie bocznej prezentowane będą zabytkowe szaty liturgiczne, które są stałym wyposażeniem parafii.
OPÓR GDAŃSKICH PROTESTANTÓW
Kolegium Jezuickie to szkoła, którą od 1621 roku prowadzili na Starych Szkotach Jezuici. Nastawiona ona była na kształcenie duchownych, ale także szlachciców. Nauki pobierał tam między innymi Józef Wybicki, późniejszy autor słów do Mazurka Dąbrowskiego.
– Był to ośrodek ważny dla stosunków wyznaniowych w dawnym Gdańsku – mówił prof. Kościelak przy okazji wykładu prowadzonego w 2016 roku. – Miasto było protestanckie, a Jezuici przyszli na początku. XVII w. odbudowywać wiarę katolicką. Byli czołową siłą kontrreformacyjną. I oczywiście spotkali się z dużym oporem ze strony gdańskich protestantów. Skutkowało to trudnymi sytuacjami. Kolegium było niszczone, trzeba je było odbudowywać. Bywało, że jezuici musieli działać incognito – dodał.
Do dziś zachowała się jedynie część zabudowań uczelni. Obecnie jest to zakrystia kościoła św. Ignacego. w XIX wieku postawiono tam nowe budynki, w tym katolicką szkołę ludową. Aktualnie w jej siedzibie mieści się rezydencja arcybiskupa gdańskiego.
oprac. ua