Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku przyjmuje od rolników wnioski za szkody wyrządzone w ich gospodarstwach przez bobry. W ubiegłym roku wypłaciła z tego tytułu odszkodowania w łącznej kwocie blisko 330 tysięcy złotych.
Marek Ziółkowski, naczelnik Wydziału Obszarów Chronionych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, mówi, że do terenów najbardziej zagrożonych przez bobry należą powiaty: nowodworski, gdański, słupski, bytowski i chojnicki.
– Zgłaszane szkody najczęściej dotyczą zalanych pól i łąk, które uniemożliwiają zbiór plonów. Inną grupą zgłaszanych szkód są wycięte przez bobry drzewa, w tym także drzewa owocowe, oraz szkody w skarpach nadrzecznych – mówi Marek Ziółkowski.
CO ZROBIĆ, BY DOSTAĆ REKOMPENSATĘ?
Żeby otrzymać rekompensatę poniesionych strat, należy pobrać wniosek ze strony internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku (znajduje się w zakładce „Jak załatwić sprawę”). Dyrektor RDOŚ ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku. Po tym terminie poszkodowany zostaje poinformowany o kwocie, którą otrzyma z tytułu poniesionych strat. Pieniądze, jak informuje naczelnik Marek Ziółkowski, są wypłacane sukcesywnie z rezerwy celowej budżetu państwa.
Witold Chrzanowski/MarWer