W sobotę, 16 października, w Gdańsku odbędzie się IV Kongres św. Ojca Pio. Z tej okazji do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła przybędą relikwie słynnego stygmatyka.
Tegoroczny Kongres św. Ojca Pio będzie odbywał się w dwóch miejscach – historycznej Sali BHP i kościele pw. św. Jakuba w Gdańsku. To nie przypadek – w czasie kongresu do kościoła przybędą relikwie św. Ojca Pio: bandaż zakrywający ranę serca i rękawiczka osłaniająca ranę prawej dłoni. Uroczystości modlitewne związane z tym wydarzeniem będą trwały przez cały dzień.
PROGRAM
Kongres rozpocznie się w kościele – o godzinie 9:45 uczestników wydarzenia powita brat Roman Rusek, krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio. O godzinie 10:00 rozpocznie się msza święta, a po niej biorący udział w kongresie przeniosą się do historycznej Sali BHP w Gdańsku.
Debata inaugurująca odbędzie się o godzinie 12:00. Będzie nosiła tytuł „Na nic się zda nasza wiara, jeśli nie będzie jej odpowiadać działanie”, a uczestniczyć w niej będzie prałat Andrzej Kuflikowski, proboszcz parafii pw. św. Ojca Pio w Warszawie, ksiądz doktor Adam Jeszka, kapelan Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba w Archidiecezji Gdańskiej, Jacek Barzowski, menedżer, Mariusz Książek z tygodnika katolickiego „Niedziela” i Jolanta Piec z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Koszalina.
Druga debata – „Połóż nacisk na chrześcijańską sprawiedliwość i dobroć, buduj na ich fundamencie” – rozpocznie się o godzinie 13:45. Dyskutować będą: ojciec Mariusz Bigiel SJ z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Michał Drozdek, prezes Zarządu Fundacji SPES, Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność”, Maciej Trybuchowski, prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. oraz Jolanta Nikiel z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Ełku.
O godzinie 16:00 rozpocznie się ostatnia debata pod tytułem „Nie można myśleć o lataniu, trwając w bezczynności”. Jej uczestnikami będą: ksiądz doktor Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”, brat Roman Rusek, krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio (Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincja Krakowska), Katarzyna Duchlińska, dyrektor przedszkola Fregata-Ujeścisko, Arkadiusz Duchliński, członek Zarządu Stowarzyszenia SKWER (organu prowadzącego Przedszkola i Szkoły Fregata) oraz Sebastian Jestadt z Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”.
– Zachęcam zarówno do uczestnictwa w IV Kongresie św. Ojca Pio, jak i do skorzystania z zaproszenia do całodziennego udziału w uroczystościach modlitewnych związanych z peregrynacją relikwii I stopnia św. Ojca Pio. Święty stygmatyk charakteryzował się wielką pokorą i duchem modlitwy, za jego wstawiennictwem niezliczona ilość osób odzyskiwała i nadal odzyskuje zdrowie duchowe i fizyczne – podkreśla brat Zdzisław Duma, Asystent Prowincjalny Grup Modlitwy Ojca Pio (GMOP).
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?
Uczestnictwo w wydarzeniu jest możliwe po wypełnieniu formularza rejestracyjnego i uiszczeniu opłaty w wysokości 24,60 zł, która ma pokryć koszty organizacji kongresu, między innymi koszt przerw kawowych i przerwy obiadowej dla uczestników.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański. Partnerem Strategicznym jest Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.
Św. Ojciec Pio miał więcej wspólnego z tematyką pracowniczą, niż mogłoby się wydawać – jego działalność przyczyniła się do powstania ponad 15 tysięcy miejsc pracy w samym San Giovanni Rotondo.
oprac. MarWer