Po spowodowanej pandemią przerwie, w Gdańsku znów zostanie zorganizowana Parada Niepodległości. Z uwagi na przepisy sanitarne, odbędzie się ona jednak w zmienionej formule. 11 listopada gdańszczanie będą mogli wziąć udział w wielu rozproszonych wydarzeniach, które pozwolą na zachowanie bezpiecznego dystansu.
W tym roku nie dojdzie do przemarszu ulicami Gdańska. Obostrzenia nie pozwalają na organizację tak dużego zgromadzenia. Organizatorzy przygotowali za to mniejsze wydarzenia, w tym m.in. grę miejską.
MOTORÓWKA ZAMIAST SAMOCHODU
Jedną z atrakcji Parady Niepodległości był dotychczas przejazd marszałka Józefa Piłsudskiego w odkrytym samochodzie. W tym roku do przejazdu nie dojdzie. Marszałek przypłynie za to na mahoniowej motorówce, by dokonać inspekcji z wód Motławy. Następnie przejdzie on ulicami Gdańska pieszo.
Tegoroczna parada rozpocznie się o godzinie 10:00, uroczystym wciągnięciem biało-czerwonej flagi na maszt na Górze Gradowej. Następnie w miejscach ważnych dla niepodległości Polski zostaną złożone kwiaty. Pojawią się one między innymi pod pomnikiem Jana II Sobieskiego, Pomnikiem Poległych Stoczniowców czy też monumentem „Tym co za polskość Gdańska”. Zostanie wówczas też uruchomiony punkt szczepień przeciw COVID-19, który znajdować się będzie przy Drzewku Milenijnym na Targu Węglowym.
KONCERTY I GRUPY REKONSTRUKCYJNE
Obchodom Święta Niepodległości towarzyszyć będą koncerty w różnych punktach w centrum Gdańska, pokazy pojazdów na Targu Węglowym oraz spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach mających duże znaczenie dla polskiej tożsamości narodowej. Przewodnicy będą rozpoczynać oprowadzania co piętnaście minut, w godzinach 10-12. Spotkać ich będzie można pod siedzibą PTTK na ulicy Długiej.
Jak zawsze, nie zabraknie pokazów grup rekonstrukcyjnych. Tym razem przybiorą one jednak formę swobodnych przemarszów ulicami miasta. Chętni mogą wziąć też udział w grze miejskiej na patriotycznych motywach. Uczestnicy otrzymają pamiątkową kartę. Znajdą się na niej wskazówki, które pozwolą odnaleźć w Gdańsku miejsca, które należy odwiedzić, by rozwiązać przewidziane zadanie oraz zdobyć szansę na nagrodę. Gra rozpoczyna się pod Drzewkiem Milenijnym na Targu Węglowym. Aby wziąć udział, należy wysłać zgłoszenie >>>TUTAJ.
O godzinie 11:00 dzwonnicy z Konfraterni św. Katarzyny zabiją w dzwony z kościoła św. Katarzyny. W tym czasie rozpocznie się także kucie orła w Kuźni Wodnej w Oliwie. Wziąć w nim udział będzie można do 14:00.
ŚPIEWANIE HYMNU NARODOWEGO
W południe polska flaga zostanie wciągnięta na maszt na Dworze Artusa. Wówczas też uczestnicy wydarzeń wspólnie odśpiewają hymn narodowy. Zgromadzenie się w tym celu będzie możliwe we wszystkich punktach, w których grać będą zespoły muzyczne. Przy Dworze Artusa akompaniować będzie Monika Kaźmierczak oraz Chór Nauczycielski pod dyrekcją Darii Polanowskiej. Później odbędzie się tam wspólne śpiewanie popularnych polskich piosenek i pieśni. W Bazylice Mariackiej o godzinie 12:00 rozpocznie się natomiast tradycyjna msza św. za Ojczyznę.
W związku ze Świętem Niepodległości przygotowano także wystawę „Ostatni. Gdańszczanie – żołnierze Armii Krajowej”. Zostanie ona otwarta o godzinie 14:00. Przez cały dzień będzie można także oglądać wystawę poświęconą dominikanom w Galerii Palowa.
ua