Pandemia koronawirusa przyniosła ogromne zmiany we wszystkich sektorach gospodarki. Rynek pracy zweryfikował na nowo swoje potrzeby. Poszukiwani są pracownicy związani z branżą HR oraz wykwalifikowani robotnicy. To niektóre z wniosków płynących z raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Z najnowszych danych, zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że we wrześniu 2021 r. stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach. Jej wartość wynosiła 5,6 proc., czyli o 0,2 punktu procentowego mniej niż w sierpniu. Najniższe wskaźniki odnotowano w województwie wielkopolskim, natomiast najwyższe w warmińsko-mazurskim.
Według danych Eurostatu stopa bezrobocia dla krajów Unii Europejskiej (UE-27) w sierpniu 2021 r. wynosiła 6,8 proc. Najniższe wskaźniki odnotowano w Czechach (2,9 proc.), na Malcie i w Holandii (po 3,2 proc.), Polska zajęła w unijnym rankingu czwarte miejsce, po Hiszpanii, Grecji i Włoszech.
WIĘCEJ OFERT PRACY
W sierpniu 2021 r. 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce opublikowało aż o 21,5 proc. więcej ofert pracy niż w lipcu 2021 roku. To wzrost o ponad 323 tys. ogłoszeń. Najwięcej propozycji dotyczyło stanowisk: HR Business Partner, rekruter oraz specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.
Według raportu „Monitor Rynku Pracy” 77 proc. respondentów jest raczej lub bardzo zadowolonych z obecnej pracy. Największy odsetek zadowolonych zarejestrowano w budownictwie (80 proc.) oraz hotelarstwie i gastronomii (79 proc.). Ze względu na zajmowane stanowisko najwyższy odsetek osób usatysfakcjonowanych z pracy odnotowano wśród kadry zarządzającej (84 proc.), kierowników średniego szczebla (84 proc.), mistrzów (82 proc.) oraz inżynierów (80 proc.).
Tylko 11 proc. badanych zadeklarowało, że aktywnie poszukuje pracy. Najczęstszym powodem poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia jest wyższe wynagrodzenie proponowane przez innych pracodawców oraz korzystniejsza forma zatrudnienia.
NOWY MODEL PRACY
GIGekonomia to model pracy, który wyróżnia duża elastyczność w formie zatrudnienia i sposobie wykonywania świadczeń. Poszczególne zadania są realizowane przez niezależne osoby, które dostarczają usługi w zależności od potrzeb świadczeniobiorcy. Współpraca opiera się na długo- i krótkoterminowych zleceniach, z których każde może być wyceniane osobno. GIGerzy często pracują dla więcej niż jednego klienta jednocześnie.
Wykonywanie pracy jako GIGer wiąże się z innym sposobem oskładkowania i opodatkowania. Najważniejsze zmiany zawarte w Nowym Ładzie, które mogą zainteresować GIGerów to: niższa stawka ryczałtu PIT, likwidacja zryczałtowanej składki zdrowotnej, nowa skala podatkowa oraz stała kwota wolna od podatku podniesiona do 30 tysięcy złotych.
Raporty z serii „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” są realizowane w ramach usługi infobrokeringu na potrzeby Rady Programowej ds. Kompetencji koordynującej działanie systemu Sektorowych Rad ds. Kompetencji.
PAP/ua/raf