Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Daktylowiec z oliwskiej palmiarni wycięty. Leży w kawałkach w holu Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

7 grudnia 2021 15:47
w Wiadomości
A A

Najstarsza i najsłynniejsza w Gdańsku palma trafiła po wycięciu, zgodnie z zapowiedziami, na Uniwersytet Gdański. Pocięta na osiem części kłodzina, czyli pień palmy, schnie w holu Wydziału Biologii i właśnie tam docelowo będzie eksponowana. Na miejscu kontrolowany jest jej stan wilgotności.

Na uczelnię trafił prawie cały daktylowiec – bez korzenia i bez najwyższego fragmentu, który był najbardziej zawilgocony.

– Po jakimś czasie pewne części będą wyeksponowane. Konserwator przyrody prosił o pozostawienie części w palmiarni, być może fragment zostanie przekazany na Uniwersytet Jagielloński, a część zostanie w naszej przestrzeni jako obiekt badawczy, wystawienniczy i dydaktyczny. Przekrój przez każdą część ujawnia jak zbudowane są takie palmy – mówi dr hab. Piotr Rutkowski z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody UG.

PRZYCZYNA OBUMARCIA

Z zewnątrz nie widać, by palma była chora, a w holu, blisko miejsca, gdzie znajduje się kłodzina, wyczuwalny jest charakterystyczny zapach egzotycznej wilgoci.

– Na zewnątrz nie ma żadnych śladów, a uprzedzając pytanie, co było przyczyną obumarcia palmy, można tylko spekulować. Ja cały czas podkreślam, że w gruncie, oprócz tego wiekowego daktylowca, było dwadzieścia różnych okazów. Pozostałe utrzymały się przez okres rozbudowy palmiarni. A ten najstarszy okaz mocno podupadł na zdrowiu i kolejne próby ratunku nie dały niestety rezultatu – zaznacza Rutkowski.

Dodaje też, że przyczyny najpewniej zbada prokuratura, która zabezpieczyła już fragment palmy.

RÓŻNICE W CZĘŚCIACH KŁODZINY

Poszczególne części kłodziny, które znajdują się na uczelni, różnią się od siebie.

– Te różnice są dosyć widoczne i to będziemy się starali wyeksponować. Część najbliżej gruntu w przekroju przypomina drewno drzew iglastych, ale nie są to słoje. Nie ma tu przyrostu rocznego, jaki znamy z przyrostu drzew dwuliściennych. Tutaj kłodzina nie przyrasta na grubość, tylko obrasta końcówkami liści, które tworzą coś na kształt pancerza. Najstarsza część jest najbardziej sprasowana i najtwardsza. Niekiedy używana jest do wytwarzania wyrobów drewnianych. Górna i środkowa przypomina mocno ściśnięty tymi ogonkami liściowymi snopek trzciny. Te fragmenty źdźbła trzciny to wiązki przewodzące, które doprowadzają wodę do liści, a asymilaty z liści do korzeni. To właśnie będziemy chcieli pokazać, mając tutaj ten okaz. Kłodzina musi jednak wyschnąć – zaznacza dr hab. Piotr Rutkowski.

Proces schnięcia zajmie najpewniej kilka tygodni.

USCHNIĘCIE PALMY

Przypominamy, że o uschnięciu 181-letniej palmy informowały media w całym kraju. Chcąc zapewnić jej odpowiednie warunki, konieczna była modernizacja konstrukcji palmiarni pochodzącej jeszcze z lat 50. Koszt budowy nowego kompleksu wyniósł 24 miliony złotych. Leciwa roślina nie przetrwała remontu. Władze miasta przez kilka miesięcy ukrywały ten fakt. Jeszcze w lipcu zapewniano, że „stan palmy jest wciąż monitorowany” (więcej >>>TUTAJ).

Sprawa została skierowana do prokuratury. Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa Tomasz Strug uważa, że nie bez znaczenia dla losu daktylowca była wieloletnia opieszałość miasta w decyzji o powiększeniu palmiarni. Podkreśla też, że przez pięć lat wniosek o wpisanie palmy na listę pomników przyrody nie doczekał się odpowiedzi.

 

Posłuchaj materiału naszej reporterki:

 

/audio/dok3/titpalma0712.mp3

 

Aleksandra Nietopiel/aka

Tagi: Palmiarnia Parku OliwskiegoUniwersytet Gdański

REKLAMA

NAJNOWSZE

Dwie osoby siedzą przy drewnianym stole prezydialnym w zabytkowej sali obrad Rady Miasta Chojnice o ciemnych, bogato rzeźbionych drewnianych ścianach. Po lewej stronie siedzi kobieta o blond włosach w białej sukience, patrząca w stronę obiektywu. Po prawej stronie siedzi uśmiechnięty burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po otrzymaniu absolutorium i wotum zaufania. Burmistrz jest w białej koszuli z krótkim rękawem. Przed nimi na stole znajdują się mikrofony, dokumenty, długopis oraz butelka wody
Kaszuby

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po raz 27. z absolutorium i wotum zaufania

Radni Chojnic większością głosów udzielili burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 21:04
Grupowe zdjęcie uczestników, pracodawców i przedstawicieli władz Gdańska na scenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas gali 24. edycji programu Wakacyjny Staż
Trójmiasto

Od studenckiego Radia MORS do Radia Gdańsk. Laureatka miejskiego programu rozpoczyna staż

1390 studentów i absolwentów ubiegało się o 261...

k.pius
22 czerwca 2026 - 20:22
Trzyczęściowy kolaż zdjęć przedstawiający zniszczenia po pożarze zakładu w Charnowie. Na lewym zdjęciu widoczna jest osmalona, pokryta czarną sadzą elewacja budynku z wypalonymi, pustymi otworami okiennymi. Środkowy kadr przedstawia dwie policjantki w ciemnych mundurach stojące tyłem do obiektywu, które obserwują i zabezpieczają teren przed częściowo spalonym budynkiem produkcyjnym. Po prawej stronie, za metalowym ogrodzeniem z siatki, stoi rząd niebieskich butli gazowych marki Gaspol o pojemności 11 kg
Słupsk

„By tylko złapać oddech”. Dramatyczne relacje mieszkańców po pożarze w Charnowie [FILM]

250 osób z dnia na dzień zostało bez...

k.pius
22 czerwca 2026 - 16:30

ZOBACZ TAKŻE

Grupa około 30 osób stojących przed nowoczesnym budynkiem z dużymi szklanymi oknami i ciemną fasadą. Większość osób jest ubrana w stroje biznesowe lub smart casual. W centralnej części zdjęcia znajduje się rząd mężczyzn w garniturach. Wokół nich stoją inni uczestnicy, w tym kilka kobiet. Z tyłu widać również młodsze osoby. Wszyscy patrzą w stronę obiektywu, a na ich twarzach widać uśmiechy lub neutralne wyrazy twarzy. To zdjęcie pamiątkowe przedstawicieli pięciu gdańskich uczelni, które podpisały wspólne stanowisko popierające ustawę o związku metropolitalnym w województwie pomorskim
Trójmiasto

Przedstawiciele pięciu gdańskich uczelni poparli ideę związku metropolitalnego

2026-06-18
Studentki Studia Wokalnego Uniwersytetu Gdańskiego oraz producent Krzysztof Majda w Radiu Gdańsk
Muzyczna Mapa Trójmiasta

Pasja, prawda i wielkie emocje. Studentki ze Studia Wokalnego UG o łączeniu nauki ze śpiewem

2026-06-18
nowe kierunki na uniwersytecie gdańskim: analityka kryminalistyczna i prawo w sporcie
Trójmiasto

Nowe kierunki na Uniwersytecie Gdańskim

2026-06-16
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.